Ordu Akçaova deresi su kalitesi ve kirlilik düzeyinin belirlenmesi
Determnation of the water quality and pollution level of Akcaova creek
  1. Tez No: 515741
  2. Yazar: SUAT ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. YALÇIN TEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Akçaova Deresi, Ordu İli Ulubey İlçesinin kuzeybatısında bulunan Kurşunçalı Ormanlarından doğan ve Altınordu ilçesi ile Perşembe ilçesini birbirinden ayırarak Karadenize dökülen, 98 km2 lik yağış alanına sahip, ortalama 98 L/sn'lik debisi olan 35 km uzunluğunda ve 1090 m kot farkına sahip bir akarsudur. Akçaova Deresi'nin muhtelif zamanlardaki su kalitesi değişkenlerini ve kirlilik durumunu belirlemek maksadıyla yaptığımız bu çalışmaya Mayıs 2017 tarihinde başlanarak Nisan 2018 tarihine kadar gerekli tespitler yapıldıktan sonra son verilmiştir. Arazi çalışmamız 12 ay devam etmiş olup, belirlenen üç istasyondan su örnekleri her ayın yaklaşık aynı günlerine ve benzer hava koşullarına göre toplanmıştır. Elde edinilen verilerden; çözünmüş oksijen, oksijen doygunluğu, pH[Hidrojen Potansiyeli], sıcaklık, tuzluluk[salinity], toplam çözünmüş madde [TDS], iletkenlik, spesifik iletkenlik[SPC], klorofil-a, oksidasyon redüksiyon potansiyeli [ORP], biyolojik oksijen ihtiyacı [BOİ5], alkalinite, toplam sertlik, toplam amonyak azotu [TAN], toplam fosfor [TP], çözünebilir reaktif fosfor [SRP], askıda katı madde [AKM] ve Nitrat ölçümleri yapılmıştır. Edinilen verilerin vasati değerleri; çözünmüş oksijen 10,99 mgL-1, oksijen doygunluğu %104,7, pH 8,38, sıcaklık 12,83°C, tuzluluk 0,08 ppt, TDS 145,1 mgL-1, iletkenlik 177,90 µScm-1, spesifik iletkenlik 226,06 µScm-1, ORP -113mV, BOİ5 1,75 mgL-1, toplam alkalinite 78,6 mgL-1, toplam sertlik 90,0 mgL-1, klorofil-a 2,13 µgL-1, TAN 0,3127 mgL-1, TP 0,2880 mgL-1, SRP 0,0537 mgL-1, AKM 20,33 mgL-1, Nitrat ise 2,13 mgL-1 olarak tespit edilmiştir. Edinilen ölçümlere dayanarak Akçaova Deresi su kalitesinin tarımsal faaliyetler için özellikle üst istasyonlarda kullanılabilir, sucul canlılara uygun yaşam ortamı sağlayabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Akçaova Stream, sourced from Kurşunçalı Forests of northwestern Ulubey Town, merged into Black Sea by divided two towns namely Altınordu and Perşembe along its course, has a 98 km2 precipitation area, with an average flow rate of 98 L / s, total length of 35 km and has 1090 m elevation. With the aim of determining water quality differentiations and contamination status at various times, the present study has initiated on May 2017 and ended up on April 218 after necessary determinations have been done. The field study has been carried out for 12 months, water samples have been taken from fixed stations monthly. Water quality parameters of total phosphorus [TP], soluble reactive phosphate [SRP], dissolved oxygen, dissolved oxygen saturation, pH, temperature, salinity, biological oxygen demand [BOD5], total alkalinity, total hardness, chlorophyll-a, total ammonia nitrogen [TAN], total dissolved solids [TDS], oxidation-reduction potential [ORP], nitrate, specific electrical conductivity and electrical conductivity were analyzed. The mean values of the obtained results were 10,99 mgL-1 dissolved oxygen, 104,73% oxygen saturation, pH 8,38, temperature 12,83 ° C, salinity 0,08 ppt, TDS 145,1 mgL-1, conductivity 177,90 μScm-1, total hardness 90,0 mgL-1, chlorophyll-a 2,13 μgL-1, specific conductivity of 226,06 μScm-1, ORP-113 mV, BOD5 1,75 mgL-1, total alkalinity of 78,6 mgL-1, TAN 0,3127 mg L-1, Nitrate 2,13 mg L-1, TP 0,288 mgL-1, SRP 0,054 mgL-1 and AKM 20,33 mg L-1. According to these findings, It has been decided that Akçaova Stream has water quality suitable for agriculture and support the aquatic life especially on uphill stations