Melet Irmağı, Turnasuyu Deresi ve Akçaova Deresi(Ordu)'nin aşağı havzalarında epifitik alg florası ve su kalitesinin incelenmesi
An investigation on the epiphytic algal flora and the water quality in lower basins of Melet river, Turnasuyu Stream and Akçaova Stream
  1. Tez No: 411638
  2. Yazar: SEZEN ÖZOKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, Ordu ilinde bulunan Melet Irmağı, Turnasuyu ve Akçaova Deresi'nin aşağı havzalarında yapılmıştır. Farklı büyüklükteki havzalara sahip bu akarsularda hem fiziko-kimyasal analizler hem de epifitik alg komünitesi belirlenerek akarsu aşağı bölgesinin su kalitesinin ve ekolojik durumunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma Haziran 2013 ile Mayıs 2014 tarihleri arasında periyodik olarak her ay yapılmıştır. Melet Irmağı, Turnasuyu Deresi ve Akçaova Deresi'nin epifitik alg florasında sırasıyla 62, 66 ve 42 takson tespit edilmiştir. Epifitik florada diyatomeler tür çeşitliliği bakımından en zengin gruptur. Melet Irmağı'nda Navicula lanceolata, Turnasuyu Deresi'nde N. cincta, Akçaova Deresi'nde ise D. vulgaris baskın ve yaygın türler olarak kaydedilmiştir. Akarsuların fiziko-kimyasal özelliklerine göre, Melet Irmağı ile Akçaova Deresi'nin su kalite sınıfı I-III, Turnasuyu Deresi ise I-II. sınıf özellik taşımaktadır. Özellikle kirliliğe yol açan ana unsur azotlu ve fosforlu bileşiklerdir. Sonuç olarak, su kalite parametreleri ile epifitik alg komünitesi akarsuların aşağı havzalarının az kirlenmiş/kirlenmiş su özelliği taşıdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed in the down basins of the Melet River, Turnasuyu and Akçaova Streams found in Ordu city. It was aim to be determinated both physico-chemical analysis and epiphytic algal communities of these rivers where have different sizes. Also, it was investigated the ecologic features and water quality of the down basins of these streams. The research was carried out periodically every month between May 2014 and June 2013. Total 62, 66 and 42 taxa were identified in the epiphytic algal flora of Melet River, Turnasuyu Stream and Akçaova Stream, respectively. In the epiphytic flora, diatoms were the richest group in terms of species diversity. Navicula lanceolata in Melet River, N. cinctum in Turnasuyu Stream and D. vulgaris in Akçaova Stream were recorded as dominant and common species. In terms of physico-chemical features of flowing waters, Melet River and Akçaova Stream have I-III. class water quality. Also, Turnasuyu Stream has I-II. class water quality. Particularly, main factor that cause pollution were phosphorus and nitrogenous compounds. As a result, epiphytic algal community and water quality parameters showed that down basins of the flowing water have slightly polluted water/polluted water character.