Nanomalzeme modifiye biyosensörlerle dakarbazin-DNA etkileşiminin elektrokimyasal tayini
Electrochemical detection of interaction of dacarbazine-DNA by nanomaterial modified biosensors
  1. Tez No: 515757
  2. Yazar: ERKİN KANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ARZUM ERDEM GÜRSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmada DNA hedefli antikanser ilaç olan Dakarbazin (DCB) ile DNA arasındaki biyomoleküler etkileşim tek duvarlı karbon nanotüp (SWCNT) modifiye kalem grafitelektrotlar (PGE) kullanılarak elektrokimyasal yöntemle tayin edilmiştir. Bu kapsamda, SWCNT ile modifiye edilmiş elektrotlarla DCB-DNA arasındaki etkileşim, diferansiyel puls voltametri (DPV) ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) teknikleri ile incelenmiştir. Voltametrik analizde etkileşimden önce ve sonra sırasıyla DCB ve guanin yükseltgenme sinyalleri ölçülmüştür. DCB konsantrasyonu ve DCB'nin DNA ile etkileşim süresi gibi deneysel koşullar optimize edilmiştir. Ayrıca, DCB'nin nükleik asitlerle etkileşimi PCR örnekleri kullanılarak hem elektrokimyasal yöntemle, hem de jel elektroforez tekniği kullanılarak incelenmiştir. Sonuç olarak çalışmada SWCNT modifiye edilmiş PGE yüzeyinde antikanser ilaç olan DCB'nin nükleik asitlerle etkileşimi elektrokimyasal yöntemle incelenmiş ve elde edilen sonuçlar, elektroforez yönteme dayalı sonuçlarla kıyaslanmıştır. SWCNT-PGE ile DCB-DNA etkileşiminin elektrokimyasal tayininin düşük maliyetli, seçici ve duyarlı bir yöntemle yapılabildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the biomolecular interaction between DNA-targeted anticancer drug, Dakarbazine (DCB), and DNA was determined by electrochemical method using single-walled carbon nanotubes (SWCNT) modified pencil graphite electrodes (PGE). In this context, the interaction between DCB and DNA with SWCNT modified electrodes was investigated by differential pulse voltammetry (DPV) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) techniques. Voltammetric analysis measured DCB and guanine oxidation signals before and after interaction, respectively. Experimental conditions such as DCB concentration and interaction time of DCB with DNA have been optimized. In addition, the interaction of DCB with nucleic acids was studied using PCR samples and with electrochemical methods and gel electrophoresis technique. In conclusion, the interaction of anticancer drug, DCB, on the surface of SWCNT modified PGE, with nucleic acids was investigated in this study by using electrochemical method, and accordingly the results were compared to the one of electrophoresis method. It has been concluded that the electrochemical assay of DCB-DNA interaction could be performed selectively, sesitively and cost- effectively by using SWCNT- PGE.