6-Tioguanin-DNA etkileşiminin elektrokimyasal tayinine yönelik biyosensörlerin geliştirilmesi
The development of biosensors for electrochemical detection of interaction between 6-Thioguanine and DNA
- Tez No: 514947
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ARZUM ERDEM GÜRSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmamızın ilk bölümünde antikanser ilaç 6-Tioguanin'nin (6-TG) elektrokimyasal tayini ve 6-TG'nin DNA oligonükleotitleri ile etkileşiminin tek kullanımlık kalem grafit elektrotlar (PGE) ile tayini çözelti fazında incelenmiştir. Etkileşim öncesinde ve sonrasında, 6-TG ve DNA'nın elektrokimyasal sinyalleri PGE ile ölçülerek sinyallerdeki farklanmalar (azalış/artış) üzerinden etkileşim, diferansiyel puls voltametrisi (DPV) tekniği kullanılarak tayin edilmiştir. Ayrıca, PGE yüzeyinde 6-TG'nin DNA ile etkileşimi elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) tekniği kullanılarak incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde tek duvarlı karbon nanotüp (SWCNT) modifiye edilmiş kalem grafit elektrotlar (SWCNT-PGE) kullanılarak 6-TG tayini ve 6-TG-DNA etkileşiminin elektrot yüzeyinde tayini incelenmiştir. Geliştirilen nanomalzeme temelli biyosensörün mikroskobik yüzey karakterizasyonu taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yapılmıştır. 6-TG ve DNA'nın elektrokimyasal sinyalleri, PGE ve SWCNT-PGE kullanılarak ölçülmüştür. 6-TG ve DNA etkileşiminin SWCNT-PGE ile tayininde, diferansiyel puls voltametrisi (DPV) ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) teknikleri kullanılmıştır. Çalışmamızda, tek kullanımlık kalem grafit elektrotlar ile 6-TG'nin elektrokimyasal analizi ve 6-TG ile DNA etkileşiminin elektrokimyasal tayininin seçimli, hızlı ve duyarlı bir şekilde yapılabileceği gösterilmiştir. Böylece, tek kullanımlık elektrokimyasal DNA biyosensörlerine dayalı geliştirdiğimiz prosedürlerle hem düşük tayin sınırında 6-TG analizi, hem de 6-TG-DNA etkileşiminin elektrokimyasal tayininin yapılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, the electrochemical determination of the anticancer drug 6-thioguanine (6-TG) and the solution-phase interaction of 6-TG with DNA oligonucleotides were investigated using disposable pencil graphite electrodes (PGE) in the solution 6-TG. Before and after the interaction, the electrochemical signals of 6-TG and DNA were measured by PGE and the interactions (decrease/increase) were determined using differential pulse voltammetry (DPV) technique based on the changes observed at the signals. In addition, the interaction of 6-TG with DNA interaction at the PGE surface was investigated using electrochemical impedance spectroscopy (EIS) technique. In the second part of the study, the electrochemical detection of 6-TG and the detection of 6-TG-DNA interaction at the electrode surface were examined using single wall carbon nanotube (SWCNT) modified pencil graphite electrodes (SWCNT-PGE). The microscopic surface characterization of the developed nanomaterial based biosensor was performed by scanning electron microscope (SEM). The electrochemical signals of 6-TG and DNA were measured using PGE and SWCNT-PGE. Differential pulse voltammetry (DPV) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) techniques were used for the determination of 6-TG and its interaction with DNA by SWCNT-PGE. In this study, the electrochemical analysis of 6-TG by using disposable graphite electrodes, the electrochemical determination of 6-TG interaction with DNA was performed by using these fast, selective and sensitive protocols. Thus, the results showed that the analysis of 6-TG and the detection of 6-TG and DNA was performed by using these single-use electrochemical DNA biosensors developed in the sduy.