Na+/I- simporter (NIS) inhibitör düzeyleri yüksek ve düşük olan insan kolostrum whey proteinlerinin karşılaştırılmalı proteomik analizi
Comparative proteomic analysis of human colostrum whey proteins from samples with high & LOW na + / I- symporter (NİS) inhibitor levels
  1. Tez No: 515760
  2. Yazar: İREP URAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kolostrum, immunoglobulin geçişi ve içerdiği biyoaktif moleküller nedeniyle yeni doğanın bağışıklık sisteminin gelişimi için çok önemlidir. Kolostrumun yeni doğanın gelişmesindeki büyük rolü, içerisindeki farklı fraksiyonlarda bulunan proteinler sayesinde gerçekleşmektedir. Whey proteinleri insan kolostrum içeriğinin %80'nini oluşturduğu için bu fraksiyonun proteomik açıdan incelenmesi büyük önem taşımaktadır. İyot, normal büyüme için gerekli ve bu nedenle yeni doğanların gelişimi için önemli olan tiroid hormonlarının sentezinde başrol oynayan bir eser elementtir. Çeşitli çalışmalar, bebeklerde önemli gelişme dönemlerinde (prenatal ve neonatal) iyot eksikliğinin büyüme ve zekâ geriliğine, işitme kapasitesinde bozulmaya ve bilişsel işlevlerde azalmaya neden olduğunu göstermiştir. Tiroid hücrelerine iyot alımı integral plazma membran proteini Na+/I- simporteri (NIS) aracılığıyla gerçekleşmektedir (1). İyot alımı, tiroid hormon sentezinde ilk ve en önemli adımdır ve iyot alımının inhibisyonu (NIS inhibisyonu), tiroid hormon sentezinin bozulmasıyla sonuçlanmaktadır. İyotun NIS aracılığı ile taşınması, perklorat, tiyosiyanat ve nitrat gibi çevresel kimyasallar tarafından inhibe edilebilmektedir. Bu nedenle, NIS inhibitörleri olan perklorik asit ve nitrat iyot metabolizmasını ve tiroid hormon sentezini bozarak hem annenin hem de yeni doğanın sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tez çalışması kapsamında kolostrum örneklerinin proteomik çalışmaların en temelini oluşturan iki boyutlu jel elektroforezi yöntemi için optimize edilmesi ve ardından NIS inhibitör düzeyleri yüksek ve düşük olan kolostrum örneklerinin iki boyutlu jel elektroforezi yöntemi ile ön çalışma olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yapılan iki boyutlu jel elektroforezi çalışmasında, NIS inhibitörü olan perklorik asit ve nitrat düzeyleri yüksek olan kolostrum örneklerinin NIS inhibitör düzeyleri düşük olan kolostrum örneklerine kıyasla whey protein profillerinde farklılıklar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Colostrum is crucial for the development of the immune system of the newborn due to the immunoglobulins and the bioactive molecules. The great role of colostrum in the development of newborn occurs due to the proteins present in different fractions. Since whey proteins constitute 80% of human colostrum content, it is of utmost importance to investigate this fraction in terms of proteomics. Iodine is a trace element that plays a leading role in the synthesis of thyroid hormones essential for normal growth and it is very important for the development of newborns. Various studies have shown that iodine deficiency in during infancy (prenatal and neonatal) leads to decreased intelligence, impaired hearing capacity, and decreased cognitive functioning. Iodine uptake into thyroid cells is mediated by the integral plasma membrane protein Na + / I-simporter (NIS) (1). Iodine uptake is the first and most important step in thyroid hormone synthesis and inhibition of iodine uptake (NIS inhibition) results in impaired thyroid hormone synthesis. Iodine transport via NIS can be inhibited by environmental chemicals such as perchlorate, thiocyanate and nitrate. For this reason, NIS inhibitors such as perchloric acid and nitrate are detrimental to iodine metabolism and thyroid hormone synthesis. The aim of this thesis study is to optimize the colostrum samples for two dimensional gel electrophoresis method and to compare the colostrum samples with high and low NIS inhibitor levels as a preliminary study by two dimensional gel electrophoresis method. Optimization studies were successfully completed and colostrum samples with high NIS inhibitor levels (perchloric acid and nitrate) showed differences in whey protein profiles compared to colostrum samples with low NIS inhibitor levels.