Tüp set materyalinin maruz kaldığı mekanik stresin farklı akım türlerinde karşılaştırılması
Comparison of mechanical stress exposed tubing set materials on different flow types
- Tez No: 515761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Açık kalp ameliyatlarının uygulanması kalbin ve akciğerlerin fonksiyonlarının geçici olarak durdurularak ve ameliyat esnasında organların görevini üstlenen cihazlar ile sağlanmaktadır. Kullanılan bu cihazlara kalp akciğer makinesi denir. Kalp akciğer makinelerinde kalbin görevini üstlenen ekipman pompa başlığıdır ve akciğerlerin görevini üstlenerek O2 ve CO2değişimini gerçekleştiren yer ise oksijenatörlerdir. Kullanılan pompa başlıkları roller ve santrifugal pompalar olarak ikiye ayrılır. Roller pompalar kullanım maliyeti ve kolaylığı nedeniyle günümüzde kliniklerde en fazla tercih edilen pompalardır. Kan fizyolojik olarak pulsatil(nabızlı) akım olarak akmaktadır. Ancak kardiyopulmoner bypass esnasında kullanılan kalp akciğer makineleri ile pulsatil ve non-pulsatil(nabızsız) akım olarak istenilen akımlar üretilmektedir. Araştırmamızda roller pompa başlıklarında kullanılan hatlarda meydana gelen hasar farklı akım türlerinde karşılaştırılacaktır. Uygulanan perfüzyon tipinin pompa başı hatlarında meydana gelen hasarlar tam olarak bilinememektedir. Pulsatil akım ve non-pulsatil akım hatlara uygulanan enerjiler bakımından farklılar göstermektedir. Bu farklılıklar sonucu hatlarda meydana hasarlar araştırılmıştır. Roller pompa tarafından 20 adet pompa başı hattına pulsatil akım ve 20 adet pompa başı hattına non-pulsatil uygulanarak hatlarda meydana gelen hasarlar incelenmiştir. Kullanılan hatların iç yüzeyler SEM taramalı elektron mikroskobu ile incelenerek meydana gelen partikül hasarları ve yüzey çatlamaları farklı akım türlerinde karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The implementation of open heart surgery is made possible by the use of devices that temporarily stop the functions of the heart and lungs, and assume the function of these organs during surgery. These devices are called“cardiopulmonary bypass machines”. The equipment that undertakes the role of heartbeat in heart-lung machines is the pumps, and oxygenator is where the function of O2 and CO2 changes of the lungs is performed. The pumps that are used are divised into two parts as roller and centrifugal pump. Roller pumps are the most preferred pumps in clinics today due to their low cost and ease of use. Blood flows physiologically as pulsatile current. However, heart-lung machines used during cardiopulmonary bypass can provide pulsatile or nonpulsatile currents according to preferences. In our research, we will compare damages caused by different types of currents at the beginning of the roller pump. Damage to the pump headlines of the perfusion type is not fully known. Pulsatile current and nonpulsatile currents show differences in energy applied to the lines. These differences have been investigated as a result of damage to the resultant lines. Roller pump applied 20 pulses to the pump head line and 20 pulses to the pump head non-pulsatile damage were investigated. The internal surfaces of the used lines were examined by SEM scanning electron microscope and particle damage and surface cracks were compared in different flow types.