Aktif karbon, amberlyst ve doğal biyokütle kullanılarak bromocresol purple boyasının atık sulardan giderim koşullarının incelenmesi
Investigation of removal conditions of bromocresol purple dye from waste waters using by activate carbon, amberlyst and natural biomass
  1. Tez No: 515788
  2. Yazar: CENNET MERGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA SİLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında Bromocresol Purple boyasının atık sulardan giderimi Amberlyst A21, aktif karbon ve Xhantoria Parietina kullanılarak araştırılmıştır. Adsorpsiyon ve biyosorpsiyon çalışmaları temas süresi, pH, başlangıç boya derişimi, adsorbent miktarı ve sıcaklık gibi farklı deneysel şartlar altında gerçekleştirilmiştir. Deneysel izoterm verileri Langmuir, Freundlich ve Temkin izoterm modelleri kullanılarak analiz edilmiş ve adsorpsiyon prosesinin tanımlanması için izoterm sabitleri hesaplanmıştır. Amberlyst A21, aktif karbon ve Xhantoria Parietina kullanılarak elde edilen deneysel veriler için en iyi uyum Langmuir izotermi ile elde edilmiştir. Amberlyst A21 ve aktif karbon yüzeyine Bromocresol Purple adsorpsiyonuna ait kinetik incelemeler yalancı birinci dereceden, yalancı ikinci dereceden ve parçacık içi difüzyon modeli ile değerlendirilmiştir. Aktif karbon adsorbenti için termodinamik parametreler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the removal of Bromocresol Purple dye from wastewater using the Amberlyst A21, activated carbon and Xhantoria Parietina was investigated. Adsorption and biosorption studies were carried out under various parameters such as contact time, pH, initial dye concentration, adsorbent dosage, and solution temperature on the removal of Bromocresol Purple. Experimental isotherm data were analysed using Langmuir, Freundlich and Temkin isotherm equations and the isotherm constants were calculated for the determination of the isotherm parameters which describe the adsorption process. The best fit was obtained by Langmuir model for Amberlyst A21, activated carbon and Xhantoria Parietina. A comparison of kinetic models applied to the adsorption of Bromocresol Purple onto Amberlyst A21 and activated carbon were evaluated for the pseudo-first-order, the pseudo-second-order, and intraparticle diffusion models. The thermodynamic parameters were evaluated for activated carbon adsorbent.