Dizel motorlarda hava kütle ölçüm sensörü adaptasyonun geliştirilmesi
Development of the mass airflow sensor adaptation on diesel engine
  1. Tez No: 515802
  2. Yazar: EYÜP KOSİF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN ÖZENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Önerilen tez çalışması, araç hava kutusunda bulunan temiz hava debisi sensörünün (MAF), zaman içerisinde sapmasından kaynaklanan hatayı tespit ederek, motor çalışırken kendisini düzeltmesini sağlayacak çalışma ve algoritmayı içermektedir. Zamanla oluşan kirlilik ve yıpranma sonucunda, sensör normalde okuması gereken değerden sapmalar göstermektedir. Bu durum, motor çalışırken istenilen hava – yakıt oranının zaman içerisinde değişmesi ve öngörülen değerden uzaklaşmasına bağlı olarak motordan salınan emisyon değerlerinin değişmesi, araç performansı değişiklikleri veya egzozdan siyah duman atılması ile sonuçlanabilir. Bu çalışmada ise, motorun sensöründen okunulan değer, önceden kalibre edilmiş bir model ile sürekli olarak kıyaslanacak ve gerektiği durumda aradaki hata payını düzeltecek yönde sensör çıktısına düzeltme uygulanacaktır. Bunun yapılabilmesi için motorun çalışması esnasında EGR valfinin kapalı olduğu durumdaki bütün noktalar incelenecektir. Ancak bu durumda binlerce, hatta milyonlarca nokta birikeceğinden, hafıza yönetimi için Kalman Filtre yöntemi uygulanarak sadece en son hesaplatılan düzeltme katsayıları ve standart sapmaları bellekte saklanacaktır. Böylece binlerce noktanın kendine has durumları da dikkate alınarak, sensör düzeltmesi motorun bütün çalışma bölgesini kapsayacak şekilde yapılacak ve veri olarak da sadece son değer tutulmuş olacaktır. Bu sayede, motor kontrol ünitesinde çok miktarda bellek kullanımının önüne geçilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes study and algorithm that detect and correct itself automatically of the deviation of the mass air flow sensor during engine is running. As a result of the aging and deposits, sensor output shows deviation from its nominal value. This case affects the measured airflow signal and end up with changing of the air-fuel ratio during engine is running. As a result of this, engine emissions or vehicle performance may change. In this study, measured airflow signal will be compared with model that has been calibrated earlier and correction will be applied in order to correct deviation between model and sensor output. In order to make this, all EGR closed operation points to be logged and analyzed. But in this case, thousands of points' data will be saved. To prevent this, Kalman Filter method will be applied and only last calculated correction factors and standart deviations will be logged. Therefore, sensor deviation can be corrected for whole engine running area by using a lot of collected data and only a few output values will be saved on the end of the day. With using this method, large amount of physical memory usage will be prevented on engine control unite.