Aşağı Kelkit havzası Crabronidae (Insecta:Hymenoptera) faunasının belirlenmesi
Determination of Crabronidae (Insecta:Hymenoptera) fauna of the Lower Kelkit river basin
  1. Tez No: 515813
  2. Yazar: FARUK TOLGA ÇUBUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada Aşağı Kelkit Havzası (Amasya, Sivas, Tokat) Crabronidae (Insecta: Hymenoptera) familyası türleri araştırılmıştır. 2012-2017 yılları arasında, bölgede belirlenen lokalitelerden familyaya ait 1759 örnek toplanmış ve 155 tür teşhis edilmiştir. Literatür verileri ile karşılaştırıldığında tespit edilen türlerin 42'si bölge faunası için yeni kayıt, yine bunlardan 3'ü“Lindenius major de Beaumont, 1956; Mimesa bicolor (Jurine, 1804); Stizus continuus (Klug, 1835)”Türkiye faunası için yeni kayıttır. Bu türlere ait toplanan örnekler incelenerek kısa bir tanım verilmiştir. Bölge faunası için Astatinae ait 3, Bembicinae ait 11, Crabroninae ait 22, Dinetinae ait 1, Pemphredoninae ait 4 ve Philanthinae ait 1 yeni kayıt bulunmuştur. Her takson için; incelenen materyal, dünyada ve Türkiye'deki yayılışları tablo halinde verilmiş ve ayrıca Türkiye dağılışları harita üzerinde işaretlenmiştir. Sonuçlar faunistik açıdan tartışılmış ve bölgeden yeni kayıt olan tür sayısı literatür verileriyle karşılaştırılmıştır ve tablo olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Crabronidae family (Insecta: Hymenoptera) was investigated faunistically in the Lower Kelkit Basin (Amasya, Sivas, Tokat). Totally, 1759 Crabronidae specimens were collected from their natural habitats in the region between 2012 and 2017. 155 species were identified. Results show that 42 species (3 species from Astatinae, 11 species form Bembicinae, 22 species from Crabroninae, 1 species from Dinetinae , 4 species from Pemphredoninae and 1 species from Philanthinae subfamily) were new for the studied region. Lindenius major de Beaumont, 1956; Mimesa bicolor (Jurine, 1804) and Stizus continuus (Klug, 1835) were new species records for Turkish fauna. A short description for these species were given by examining the specimens collected. For each taxon; material examined, distribution of the species in the World and Turkey is given in a table and also Turkey distributions were marked on a map. The results are discussed from the faunistical standpoint and the number of species that newly recorded from the region were compared that of literary data by a table.