Yerel biber gen kaynaklarının fenolojik ve morfolojik özelliklerinin araştırılması ve soğuk stresi açısından fenotiplenmesi
Investigation of phenological and morphological properties of local pepper gene sources and phenotyping in terms of cold tolrance
- Tez No: 515826
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK KANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada 23 yerel biber (Capsicum annuum L.) gen kaynağı ve 9 adet ticari çeşit olmak üzere toplam 32 adet genotipin UPOV ve IPGRI kriterlerine göre fenolojik ve morfolojik karakterizasyonu ile soğuk stresi açısından fenotiplenmesi amaçlanmıştır. Yerel biber gen kaynakları Batı Anadolu Bölgesinde farklı il ve ilçelerin temin edilmiştir. Bazı yerel genotiplerde çimlenme olmaması nedeniyle çalışmaya 26 adet genotip ile devam edilmiştir. Fide döneminde ilk yaprak oluşumundan itibaren sıcaklık 25˚C'den 5˚C'ye kademeli olarak belirli süre düşürülmüştür ve 5˚C'de ise 24 saat bekletilerek fide dönemi soğuk zararı tespiti yapılmıştır. Büyüyen fideler sera koşullarına aktarılmıştır. Genotipler sera koşulları ve fide dönemi olmak üzere 50 özellik bakımından incelenmiştir. Yapılan gözlem verilerini değerlendirmek için SPSS istastik programı kullanılmıştır. Temel koordinat analiz, UPGMA ve Ward's tekniği ile oluşturulan dendogramlar ile genotipler 6 gruba ve her grupta birden fazla alt gruplara ayrılmıştır. Üzerinde çalışılan karakterler açısından yerel biber genotipleri arasında polimorfizm olduğu belirlenmiştir. Yerel gen kaynaklarının ticari çeşitlere göre fenolojik ve morfolojik özellikler bakımından farklı soğuk stresine tolerans açısından üstün olduğu tespit edilmiştir. Takoz oranı düşük olması ile MGL-14 ve BRS-23, verimlilik bakımından MNS-18 ve AYD-21 yerel genotipleri ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work investigated study, 32 pepper (Capsicum annuum L.) genotypes with 23 local gene sources and 9 commercial varieties in terms of phenological and morphological observations and cold tolerance. Local pepper gene resources are obtained from the different locations of the provinces and counties located in the western region of Turkey. Due to lack of germination in 6 local genotypes, 26 genotypes were studied At seedling stage, temperature was gradually reduced from 25˚C to 5˚C, and cold damage was determined by testing seedlings at 5˚C for 24 hours. Seedlings were then transplanted to soil in greenhouse conditions. Plant growth was monitored, phenological and morphological observations were made by UPOV and IPGRI criteria. The SSPs statistical program was used to analyze the data. Genotypes are divided into 6 groups and multiple subgroups in each group. It can be said that there is variation between these groups and the genotypes studied. Some local pepper genotypes were superior to commercial cultivars in terms of phenological and morphological properties and cold tolerance MGL-4 and BRS-23 with low wedge ratio, MNS-18 and AYD-21 local genotypes in terms of productivity are the foreground.