Tamoksifen - DEBİO 1143 kombinasyonunun östrojen reseptör pozitif meme kanser hücre kültürlerindeki sitotoksik ve apoptotik etkilerinin araştırılması
Evaluation of cytotoxic and apoptotic effects of Tamoxifen - DEBİO 1143 combination on estrogen receptor positive breast cancer cell culture
  1. Tez No: 515825
  2. Yazar: MERVE İŞSEVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünyada kadınlar arasında en yaygın görülen kanser türlerinden ve ölüm sebeplerinden biri meme kanseridir. Meme kanseri tedavisinde en çok tercih edilen endokrin tedavisi, seçici östrojen reseptör modülatörü (SERM) olan Tamoksifen (TAM)'dir. Östrojen reseptör pozitif (ER+) meme kanserinde TAM'nin uzun süreli kullanımı sonucu gelişen dirence karşı ve tedavinin etkinliğinin arttırılması amacıyla kombine tedaviler geliştirilmektedir. Endojen IAP protein ailesinin antogonisti olarak fonksiyon gören çeşitli SMAC mimetikleri farklı kanser türlerinde tedavide yeni kanser ajanları olarak ilgi çekmektedir. Bu çalışmada MCF-7 ve BT-474 ER+ meme kanser hücre hatlarında 48. ve 72. saatlerde Tamoksifen'in ve DEBIO 1143'ün artan konsantrasyonlarının ayrı ayrı ve birlikte kombine edilmesinin hücreler üzerindeki sitotoksik etkisini belirlemek için XTT testi, sitotoksik etkinin hangi hücre ölüm tipi ile ilişkili olduğunu belirlemek için birden fazla parametre kullanılarak apoptozis testi yapılmıştır. Elde edilen bulgular ANOVA ve ardından Dunnet's istatistiksel analizleriyle değerlendirilmiştir. XTT testi bulgularımıza göre IC50 değeri MCF-7 ve BT-474 hücre hattında TAM için sırasıyla 3.8 ± 0.6 μM, 18.9 ± 6.7 μM'dur, DEBİO 1143 için MCF-7 için IC50 değeri 15 ± 0.5 μM, BT-474 hücre hattı için artan dozlardan sadece 20 μM'da etki görülmüştür. Kombinasyon bulgularımıza göre tüm kombinasyon dozlarında her iki hücre hattı için de sinerjistik etki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common and deadly cancer type among the women in the world. Tamoxifen (TAM), which is a selective estrogen modulator (SERM) is the most fovoured anti-hormone therapy for breast cancer. Combination therapies are being developed against developing resistance due to long time usage of TAM in the estrogen receptor positive (ER+) breast cancer and to increase the efficacy of treatment. Various SMAC mimetics which function as antagonists of the endogenous IAP protein family have drawn great attention as new cancer agents in treatment of different types of cancer in recent years. In this study, it is aimed to be revealed cytotoxic effect of using TAM and DEBIO 1143 as single agents and combined agents with increasing concentrations in MCF-7 and BT-474 ER+ breast cancer cell lines. Concentrations applied at 48th and 72th hours. Results are achieved by using XTT cytotoxicity test. To determine cytotoxic effect and which type of cell death to associate with, multi parameter apoptosis assay has been performed. The obtained data were analyzed by using one-way analysis of variance test (ANOVA) and Dunnet's statistical test. According to XTT test results IC50 value of TAM has been detected as 3.8 ± 0.6 μM, 18.9 ± 6.7 μM in MCF-7 and BT-474 cells, respectively. However IC50 value of DEBIO 1143 has been detected only in MCF-7 cells as 15 ± 0.5 μM. DEBİO 1143 agent's low cytotoxic effect has been detected only for 20 μM in BT-474 cells. According to our combination data, it has been observed that there is a synergistic effect to all of combination doses in both cell lines.