Elektrik dağıtım sektöründe iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının ve uygulamalarının incelenmesi ve irdelenmesi
Investigation and evaluation of occupati̇onal safety regulations and applications in electricity distribution sector in Turkey
- Tez No: 515832
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tez çalışmasında Türkiye'de elektrik dağıtım konusunda oluşturulmuş iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı ve uygulamaları incelenmiştir. Türkiye'de bu konudaki çalışmaların uygulanış yeterliliği, uygulama sıkıntılarının sebepleri ve iş güvenliği kurallarının ihlali sonucunda oluşan risk, kaza ve kayıplar incelenmiştir. Bu kapsamda yurtiçinde elektrik dağıtım şirketleri incelenmiş olup, şirket yetkililerinden bilgi ve istatistiksel veriler toplanmıştır. Dağıtım şirketlerinin yerleşim bölgelerinin ve çalışan şirket personellerin risklerin gerçekleşmesinde ne yönde etkili olduğu hakkında risk analizi ve değerlendirmeler yapılmıştır. Şirketlerin yaşadıkları iş kazalarının sebepleri, analizler, yaşadıkları sıkıntıların çözülebilmesi için alınması gereken tedbirler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, occupational health and safety regulations and on-site applications in electric distribution sector in Turkey were investigated. The application effectiveness of the regulations, the reasons for applicational problems and risks, accidents and losses due to violation of occupational safety rules in Turkey were analized. At this context, the domestic electric distribution companies were investigated and information and statistical data were collected from them. Risk analysis and evaluations have been carried out on the effectiveness of the settlement areas of the electric distribution companies and the quality of employees in companies in terms risks. The reasons for occupational accidents, the analyzes and the precautions to be be taken to solve the problems were mentioned.