Elektrik dağıtım sektöründe çalışanların iş kazaları ve meslek hastalıkları nedenlerinin Konya merkezli örneğinde incelenmesi
Investigation of the causes of occupational accidents and occupational diseases in the electricity distribution sector in the center of Konya
  1. Tez No: 578750
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FEVZİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada elektrik dağıtım sektöründe iş kazaları ve meslek hastalıklarının meydana gelmesinin asıl nedenlerinin incelenip iş hayatının ve sosyal yaşamın daha güvenli ve daha sağlıklı hale getirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma sırasında, Kasım 2017-Ocak 2018 döneminde çalışanların iş yaşamları süresince iş kazasına uğrama ve meslek hastalığına maruz kalma durumları sorgulanmıştır. Çalışmada 48 sorudan oluşan anket formu kullanılarak istatistiksel analizler için SPSS programından yararlanılmıştır. Anket çalışması 118 işçi ile yüz yüze görüşme biçiminde uygulanmıştır. Araştırmaya katılanların %88,1'i vardiya sistemi ile çalıştığını, %66,9'u işyerinde iş sağlığı ve güvenliği kurulunun bu¬lunduğunu, %56,8'i işyerindeki amirlerin İş Sağlığı ve Güvenliğine bakışının yeterli olduğunu, %50,8'i işe mesleki/teknik eğitimin yeterli olduğunu, %95,8'i işe başlamadan önce İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi aldığını, %94,1'i yapılan işle ilgili iş kazası riskleri konusun¬da eğitim aldığını, %70,3'ü çalışılan iş ile ilgili yasalar ve yönetmelikler konusunda eğitim aldığını belirtmiştir. Sonuç olarak, ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun ve bu kanunla ilişkili yürürlükte bulunan mevzuatın yetersiz oluşu, uygulamaların eksik, cezai yaptırımların yeterince bağlayıcı olmayışı ve ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünün tam olarak oturmamış olması sebebiyle iş kazaları ve meslek hastalıklarının meydana geldiği anlaşılmaktadır. Elde edilen veriler sonucunda çalışanlarımızın daha sağlıklı, işletmelerimizin daha güvenli hale getirilebileceği tespit edilmiştir. Bu yüzden mevzuat kapsamında çalışanların ve işletmelerin korunması için ortamın, ortamda kullanılan malzemelerin ve kullanılan kişisel koruyucu donanımların daha etkin kullanılmasının gerekliliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In present study, it was aimed to investigate the main reasons of occupational accidents and also occupational diseases in the Electricity Distribution Sector and to make the business life and social life safer and healthier. During the research, during the period of November 2017-January 2018, occupational accidents and occupational diseases were questioned during the their work life. SPSS program was preferred for statistical analysis by using a questionnaire consisting of 48 questions.The questionnaire was aimplemented as a face to face interview with 118 workers. 88.1% of the respondents said that they have been working with shift system, 66.9% stated that there is occupational health and safety committee in the workplace, and 56.8% said that job supervisors are sufficient to look at Occupational Health and Safety, 50.8% vocational / technical training was adequate, 95,8% have received OHS training before starting work, 94,1% have received training on occupational accident risks related to work done, 70,3% stated that they had received training on laws and regulations related to work. As a result, it is understood that occupational accidents and occupational diseases have occurred due to inadequacy of occupational health and safety law in our country and current legislation related to this law, lack of applications, lack of binding of penal sanctions and lack of sufficient occupational health and safety culture in our country is not fully established.As a result of the data obtained, it has been determined that our employees can be made healthier and our enterprises can be made more secure. Therefore, it has been demonstrated that the environment, the materials used in the environment and the personal protective equipment used should be used more effectively in order to protect the employees and enterprises.