Türkiye Scrophularia L. ( Scrophulariaceae ) cinsi polen ve tohum morfolojisi
Pollen and seed morphology of the genus Scrophularia L.( Scrophulariaceae ) in Turkey
  1. Tez No: 515834
  2. Yazar: FUNDA ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİCİ, PROF. DR. NUR MÜNEVVER PINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Bu çalışmada, ülkemizdeki Scrophularia L. (Scrophulariaceae) cinsinin 72 taksonuna ait 125 örneğin polen ve tohum morfolojisi özellikleri ışık mikroskobu (LM) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenip, tanımlanmış ve karşılaştırılmıştır. Polenler izopolar, radyal simetrili, trizonokolporat, tetrakolporat ve trisinkolporattır. Polen şekli oblat-sferoidal, suboblat ve prolat-sferoidaldir. Ekzin ornamentasyonu ise mikroretikülat, retikülat, mikroretikülat-rugulat ve biretikülattır. Tohumlar 0,24-1,33 x 0,41-1,89 mm; oblong, elipsoid, ovoid, obovoid; açık-koyu kahverengi, siyahımsı-kahverengi ve siyah; yüzey ornamentasyonları da biretikülat-alveolattır. Polen ve tohum karakterlerine göre UPGMA metodu kullanılarak; kümeleme analizi yapılmış ve taksonlar arasındaki filogenetik ilişki belirlenmiştir. Polen şekli ve ekzin ornamentasyonu, tohum boyutu, oyuk şekli ve boyutu türlerin birbirinden ayrımında önemli karakterlerdir. Polen ve tohum özellikleri cinsin sistematik problemlerinin çözümünde morfolojik karakterlere destek olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, pollen and seed morphological features of 125 specimens belonging to 72 taxa of the genus Scrophularia L. (Scrophulariaceae) in our country were investigated by light microscopy (LM) and scanning electron microscopy (SEM), described and compared. The pollen grains are isopolar, radially symetrical, trizonocolporate, tetracolporate and trisyncolporate. The shape of pollens is oblate-spheroidal, suboblate and prolate-spheroidal. The exine ornamentation is microreticulate, reticulate, microreticulate-rugulate and bireticulate. Seeds are 0,24-1,33 x 0,41-1,89 mm; oblong, elipsoid, ovoid, obovoid; light-dark brown, blackish-brown and black; also bireticulate-alveolate in their surface ornamentations. The clustering analysis were carried out according to pollen and seed characteristics using the method UPGMA and the phylogenetic relationships between taxa were determined. The pollen shape and exine ornamentation, seed size, the shape and size of the alveoli were important characters distingushing species from each other. The features of pollen and seed supported the morphological characters solving the systematic problems of the genus.