Üniversite öğrencilerinde dismenore etkilenmişlik düzeyi ve etkileyen faktörler: Sağlık Bilimleri Fakültesi örneği
Dysmenorrhea effectiveness level and effective factors in university students: The sample of health sciences faculty
- Tez No: 515835
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, sağlık bilimleri fakültesinde öğrenim gören kız öğrencilerin dismenore etkilenmişlik düzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki çalışmanın evrenini, İstanbul'un Anadolu yakasında eğitim veren bir vakıf üniversitesinin Sağlık Bilimleri Fakültesine 2017-2018 güz yarıyılında devam eden 1013 kız öğrenci oluşturmuştur.Çalışmanın örneklemini, evren belli olduğu durumda örneklem hesaplama formülüne göre belirlenen 526 öğrenci oluşturmuştur. Veriler, sosyo-demografik veri formu ve Gün ve Demirci tarafından (2014) geliştirilmiş olan Dismenore Etkilenmişlik Ölçeği (DEÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları Kruskal-wallis, Anova test ve independent t testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin %47,9‟u 17-20 yaş grubunda olduğunu, %33,1‟i adet ağrısı nedeniyle doktora başvurduğunu, %61‟i ağrı kesici ilaç kullandığını ve %46,6‟sı ağrısının şiddetinin 7 ve üzerinde olduğunu belirtmiştir. Öğrencilerin %40,5‟i ağrının adet ile başladığını, %48,7‟si adetin ilk 2-3 günü ağrının sürdüğünü ve %57,2‟si ağrısını geçirmek için karnına ılık uygulama yaptığını ifade etmiştir. Öğrencilerin DEÖ puan ortalaması 133,12±19,91 olarak bulunmuştur. Öğrencilerin yaş grubu, sigara içme, çay/kahve/kola tüketme ve egzersiz yapma durumu ile DEÖ puan ortalaması arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the dysmenorrhea status and the influencing factors of female students studying at health sciences faculties. The universe of the descriptive and cross-sectional work was created by the 1013 female students who attended the Faculty of Health Sciences of a foundation university in the Anatolian region of Istanbul in the fall semester of 2017-2018. The sample of the study was composed of 526 students determined according to the sample calculation formula in case the universe is certain. Data were obtained from the socio-demographic data form and the Effects of Dysmenorrhea Scale (EDS) developed by Gün and Demirci (2014). In the evaluation of the data, Kruskal-wallis, Anova test and independent t test were used for number-percentage calculations. Of the students who participated in the study, 47,9% were in the age group of 17-20 years, 33,1% of them referred to the doctor for pain, 61% of them were using pain medication and 46.6% of them were 7 or more . 40.5% of the students stated that their pain started with menstruation, 48,7% of them had a pain in the first 2-3 days and 57.2% of them had a warm application in their stomach to spend their pain. The mean score of the EDS was 133,12±19,91. No significant difference was found between the age group of the students, smoking, tea / coffee / cola consumption and exercise status and the average of the EDS scores (p> 0,05).