Hemodiyaliz hastalarının beslenme durumunun saptanması ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of nutritional status in hemodialysis patients and evaluation of quality of life
  1. Tez No: 515839
  2. Yazar: ECE YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kronik böbrek hastalığının (KBH) ülkemiz açısından önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu ortaya konulmuştur. Hastalara en çok uygulanan renal replasman tedavisi hemodiyaliz (HD)'dir. Bu çalışma; hemodiyaliz tedavisi gören hastaların hemodiyaliz programına uyumlarını belirlemek ve diyete uyumları sonucu yaşam kalitesiyle olan ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Ekim 2017- Kasım 2017 tarihleri arasında Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Diyaliz Merkezinde tedavi gören 20-87 yaşları arasında olan 58 (26 kadın, 32 erkek) hasta üzerinde yapılmıştır. Bu hastalara kişisel bilgileri ve hastalıklarına ilişkin anket formu uygulanmıştır. Hastaların beslenme durumları; 3 günlük besin tüketim kaydı ve Subjektif Global Değerlendirme (SGD) ile belirlenmiştir. Hastaların yaşam kalite düzeyleri SF-36 yaşam kalite ölçeği ile değerlendirilmiştir. Hastaların antropometrik ölçümleri alınmış, biyokimyasal parametreleri analiz edilmiştir. Hastaların %67,2' sinde kronik böbrek yetmezliğine eşlik eden hastalık vardır. Hastalarda kronik böbrek yetmezliğine eşlik eden hastalıkların başında hipertansiyon (%37,9) gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease (CKD) has been shown to be an important public health problem in our country. Hemodialysis is the most frequently employed renal replacement therapy. This study has been undertaken to assess the compliance of hemodialysis patients to their dialysis program and to determine the relationship between their compliance to their diet program and their quality of life. The study was carried out on 58 chronic renal failure patients (26 females, 32 males) aged between 20 and 87 years at the Tekirdag Yaşam Hospital Dialysis Center between October and November 2017. They were given a questionnaire about their demographic and disease characteristics. Nutritional statuses of the patients were determined by a 3-day food intake record and Subjective Global Assessment (SGA). The quality of life of the patients was assessed by the SF-36 Quality of Life scale. Their anthropometric measurements and relevant biochemical parameters were analyzed. Besides CKD, 67.2 % of the patients had accompanying diseases, of which hypertension (37.9%) was the most frequent. More than half of the patients had inadequate intake of both energy and protein (energy