Bir kamu hastanesinde çalışan hemşirelerin profesyonel benlik kavramı düzeyinin belirlenmesi
The determination of the professional self-concept of the nurses working in a public hospital
  1. Tez No: 515840
  2. Yazar: REYHAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SALİHA HALLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada bir kamu hastanesinde çalışan hemşirelerin profesyonel benlik kavramı düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı ilişkisel tipte olup, 12-31 Aralık 2016 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmada herhangi bir örneklem seçim yoluna gidilmemiştir. Araştırmaya dahil etme ölçütleri dikkate alınarak evrendeki 46 hemşirenin hepsine ulaşılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ve“Hemşirelerde Profesyonel Benlik Kavramı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Statistical Pack age for the Social Sciences (SPSS) 22.0 istatistik programı kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeklerin güvenirliği Cronbach α katsayısı ile hesaplanmıştır. Verilerin analizinde frekans ve yüzdelik, aritmetik ortalama, standart sapma ve min-max ve ortanca değerleri, Spearman Korelasyon Testi, Kruskall-Wallis Testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin profesyonel benlik kavramı toplamdan aldıkları puan 107,11±10,07; mesleki memnuniyet alt boyutu puanı 12,35±3,67; mesleki yetkinlik alt boyutu için 22,11±2,53 ve mesleki tutum ve beceri alt boyutu için 72,65±7,34 olarak saptanmıştır. Hemşirelerin, mesleki tutum beceri ile mesleki memnuniyet; mesleki tutum beceri ile mesleki yetkinlik alt boyutları arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Ancak mesleki yetkinlik alt boyutu ve mesleki memnuniyet alt boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı olmayan negatif yönde ilişki saptanmıştır. Bu bulgulara göre; hemşirelerin profesyonel benlik kavramı düzeyi mesleki yetkinlik, mesleki tutum ve beceri düzeyleri yüksek olup, mesleki memnuniyet düzeyleri orta düzeydedir. Ayrıca mesleki tutum beceri ile mesleki memnuniyet; mesleki tutum beceri ile mesleki yetkinlik alt boyutları arasında pozitif yönde ve anlamlı; mesleki yetkinlik ve mesleki memnuniyet arasında anlamlı olmayan ve negatif yönde ilişki vardır. Tüm bu sonuçlar doğrultusunda hemşirelerin profesyonel benlik kavramlarını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi; eğitim, uygulama ve yönetim alanında gerekli düzenlemelerin yapılması ve metadolojik olarak farklı metadolojik çalışmalarla sonuçların değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, determination of Professional self-concept levels of nurses working in a public hospital, is aimed. The research is in the descriptive relational type and it was done between the dates of December 12th-31st in 2016. In the research any sampling isn't sought. All of 46 nurses in the universe are attained by concidering inclusion criteria to the research. Data is collected by using“Personal Data Form”and“ Professional Self-Concept Scale”which are originated by researcher. Statistical Pack age for the Social Sciences(SPSS) 22.0 is used in data evaluation. Reliability of scale used in the research is calculated with cronbach α wefficient. In the data analysis, frequency and percentage, arithmetic mean, standart deviation and min-max and median value, Spearman Correlation Test, Kruskall-Wallis Test are used. It is determined that the point which the nurses, joining there search, get from the Professional self-concept total is 107,11±10,07; from occupational satisfaction sub- dimension is 22,11±2,53 and from occupational attitude-ability sub-dimension is 72,65±7,34 it is determined that there is a positive and semantical relation between the sub-dimensions of occupational attitude-ability with occupational satisfaction and occupational competence. However, there is a negative and statistically non-semantical relation between occupational competence and occupational satisfaction. According to these findings; Professional self-conception, occupational competence and occupational attitude and ability levels of nurses are high but the level of occupationa l satisfaction is intermediate. Moreover; ther is a positive and semantical relation between the sub-dimensions of occupationalattitude-ability with occupational satisfaction and occupational competence; there is a negative and non-semantical relation between occupational competence and occupational satisfaction. In accordance with all of these results, it is suggested that the factors which affects Professional self-conception should be evaluated; Necessary arangements in the education, application and management fields should be made; and the results should be methodologically evaluated with different methodologic studies.