Asbest endüstrisinde iş sağlığı ve güvenliği önlemleri
Occupational health and safety precautions in asbestos industry
  1. Tez No: 515851
  2. Yazar: ABDULKADİR ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Asbest milattan önce 500'lü yıllardan itibaren yüzyıllar boyu ısı yalıtkanlığının yüksek olması, fiziksel ve kimyasal etkenlere karşı dirençli olması nedeniyle endüstride birçok söktörde kullanılmıştır. Avrupa'da ve asbest mineralinin çıkarıldığı sanayileşmiş ülkelerde asbestin zararları ortaya çıktıktan sonra yasal düzenlemeler ve cezai uygulamalar getirilerek asbest kullanımı yasaklanmıştır. Ancak asbestin üstün özelliklerine alternatif bir ürün bulunamadığından ve ticari olarak karlı bir ürün olmasından ötürü yıllarca kullanılmaya devam edilmiştir ve oluşan maruziyet sonucu asbest kaynaklı meslek hastalıkları ortaya çıkmıştır. 21. yüzyıl başlarında gelişmiş ülkeler asbeste tamamen yasaklamalar getirirken, ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkeler de ulusal ve uluslararası düzenlemeler ile asbest üretimine ve kullanımına yasaklar getirmeye başlamıştır. Bu çalışmada, ülkemizde ve dünyada iş sağlığı ve güvenliği kapsamında asbest maruziyeti hakkında yapılan düzenlemeler incelenmiş ve yapılan karşılaştırmalar sonucunda elde edilen bulgulara göre daha etkili önlemlerin alınması gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of it's toughness and heat isolation properties, asbestos has been used since around 500s BC in many areas. After it's harmful effects was revealed, asbestos's usage has been prohibited by regulations and punitive sanctions in Europe and other industrialized countries which are mining asbestos. However, because of alternatives on par with asbestos's supreme properties weren't able to be found and asbestos being a commerically profitable product, it is still being used and as a result asbestos related occupational diseases emerge. Developing countries like ours, recently prohibiting asbestos's production and usage by domestic and international regulations have been done as in the developed countries since the beginning of 21st century. In this study, regulations in the scope of occupational health and safety about asbestos exposure were inspected and it has been understood that further precautions needed to be taken due to collected evidences regarding comparisons between them.