Alçak geçiren mikroşerit filtre tasarımı ve ince film teknolojisi ile üretimi
Design of microstrip low pass filter and implementation with thin film technology
- Tez No: 515850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Mikroşerit filtreler Radyo Frekansı (Radio Frequency – RF)/mikrodalga uygulamalarında önemli bir yere sahiptir. Mikroşerit filtrelerin, mikrodalga devreleri, radarlar, hücresel haberleşme, test ve ölçüm sistemleri gibi çeşitli uygulama alanları vardır. Küçük boyutları, ucuz ve kolay üretimleri nedeniyle mikroşeritler günümüzde filtre uygulamalarında çokça tercih edilmektedir. Mikrodalga filtre, mikrodalga sistemde geçiş bandındaki frekanslarda iletim ve durdurma bandındaki frekanslarda zayıflatma sağlayarak belli noktadaki frekans cevabını kontrol etmek için kullanılan iki kapılı elemandır. Tipik frekans cevapları alçak geçiren, yüksek geçiren, bant geçiren ve bant durdurandır. Ayrıca Chebyshev, Eliptik ve Maximally Flat gibi yaklaşımlar filtre karakteristiklerinde tanımlayıcı olmaktadır. Bu tez çalışmasında, Chebyshev, Eliptic ve Maximally Flat yaklaşımlarıyla alçak geçiren mikroşerit filtreler tasarlanmıştır. Bu tasarımlardan kesime en hızlı giden, bastırma oranı yüksek olan ve üretime en uygun filtre, İnce Film Teknolojisi (Thin Film Technology) kullanılarak üretilmiş ve test edilmiştir. Tasarlanan ve üretilen filtre, 6 GHz kesim frekansına ve 6,6 GHz frekansında 40 dB bastırma oranına sahiptir. Tasarlanan filtrenin benzetim ve analizlerinde AWR tasarım programı kullanılmıştır. Filtrenin ölçümünde de Vector Signal Generator kullanılmıştır. Ayrıca, bu tez çalışmasında üretilen filtrede kullanılan İnce Film Üretim Teknolojisi'ne ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Ülkemizde yeni yaygınlaşmaya başlayan bu teknoloji ile daha az kayıplı ve daha düzenli tasarımların üretilmesinin mümkün olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microstrip filters have a significant role in Radio Frequency/Microwave applications. Microstrip filters are common on microwave circuits, satellite communications, radars, test equipments and so on. Because microstrip filters are compact, cheap and easy to produce, they are highly preferred for microwave applications. Microwave filter; microwave system is a two-ported element used to control the frequency response at a certain point by attenuating the frequencies in the stop band by transmitting in the frequency band. Typical frequency responses are low pass, high pass, band pass and band stop. Also, approaches such as Butterworth, Chebyshev, and Elliptic are defining filter characteristics. In this thesis, microstrip filters having Chebyshev, Elliptic and Maximally Flat approaches were designed. The filter having best cutoff, highest attenuation and optimum design for production was produced using Thin Film Technology and tested. This filter having 6 GHz cutoff frequency and having 42 dB at 6,6 GHz. AWR Sonnet is used for the simulation and analysis of this filter. And, Vector Signal Generator is used for filter's test. Furthermore, this thesis includes details of Thin Film Technology used in production of design filter. It is common in our country lastly. This technology provides less loss and more compact designs.