Hekimlerin meslekli risklerinin iş stresine etkisi (Bir eğitim ve araştırma hastanesi örneği)
The impact of occupational risks of physicians on work stress (an example of training and resarch hospital)
- Tez No: 515874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN ULUTAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma; Sağlık Bilimler Üniversitesi Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan Hekimlerin karşılaştıkları risk ve tehlikelerin iş stresine etkisini belirlemek üzere kesitsel, tanımlayıcı olarak planlanmıştır.“ ”Araştırmanın evrenini Eylül - Ekim 2017' de araştırmanın yapıldığı hastanede görev yapan hekimler(190 kişi) oluşturmuştur. Evrenin tümü araştırma kapsamına alınmışgeçici görevli-yıllık izinli olanlar ve anket doldurmayı reddedenler dışında 160 hekime ulaşılmıştır.Verilerin analizi frekans, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve korelasyon analizi kullanılarak yapılmıştır.“ ”Araştırma kapsamına alınan hekimlerin % 38.8'i kadın, % 61.2'si erkek olup yaş ortalamaları 41.0±8.0 (Min:25, Max:65)'dır. Kurumda çalışmaktan memnun olmayan hekimlerin anksiyeteleri, memnun olanların ise iş güvenliği daha yüksek saptanmıştır.“ ”Araştırmanın yapıldığı hastanede iş güvenliğinin sağlandığı ancak hekimlerin hafif düzeyde anksiyete yaşadıkları bulunmuştur."
Özet (Çeviri)
This work; Health Sciences University is planned as a cross-sectional, descriptive study to determine the effect of the risks and hazards encountered by Physicians working in Trabzon Kanuni Education and Research Hospital on work stress.“ ”The researcher 's universe was composed of physicians (190 people) working in the hospital where the research was conducted in September - October 2017. All of the universe was included in the scope of the survey, including those who were on temporary leave and annual leave, and refused to fill out the questionnaire but 160 medicines were reached. The analysis of the data was done using frequency, t test, one way variance analysis (ANOVA) and correlation analysis.“ ”38.8% of the physicians were female, 61.2% were male and the mean age was 41.0 ± 8.0 (Min: 25, Max: 65). The anxiety of the physicians who are not satisfied with working in the institution and the occupational safety of those who are satisfied are higher. It was found that occupational safety was provided in the hospital where the study was conducted, but physicians experienced mild anxiety."