Acil ve yoğun bakım kliniğindeki hemşirelerin kardiyopulmoner resüsitasyon (kpr) uygulamaya yönelik mevcut durumlarının değerlendirilmesi
Assessment of current status of emergency and intensive care unit nurses interms of cardio pulmonary resuscitation(cpr)
- Tez No: 515875
 - Danışmanlar: PROF. DR. NEDİME KÖŞGEROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Okan Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma, hemşirelerin erişkin hastalara yönelik kardiyopulmoner resüsitasyon konusundaki mevcut durumlarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı. Araştırma evrenini; Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin acil ve yoğun bakım kliniklerinde çalışan 245 hemşire, örneklemi ise; belirtilen alanlarda çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 204 hemşire oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında iki bölümden oluşan anket formu kullanıldı. Anket formunun birinci bölümünde hemşirelerin kişisel bilgilerine ilişkin 18 soru, ikinci bölümde ise 2015 American Heart Association (AHA) kılavuzu esas alınarak hazırlanan kardiyopulmoner resüsitasyona yönelik güncel bilgileri içeren 30 soru yer aldı (Ek:1). Anket formu, Haziran - Temmuz 2017 tarihleri arasında uygulandı. Çalışma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metodlar, Kolmogorov-Smirnov, One Way ANOVA, Tukey ve independent t testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study which aimed to assess the current status of nurses in terms of cardiopulmonary resuscitation in adult patients. The population of the study consisted of 245 nurses working at the emergency and intensive care units of Şişli Hamidiye Etfal Research and Training Hospital and Okmeydanı Research and Training Hospital, andthe study sample consisted of 204 nurses who worked at the same hospitals and agreed to participate the study voluntarily. Data was collected using a two-section interview form. The first section of the form consisted of 18 questions related to personal data of nursesand the second section consisted of 30 questions which were developed based on 2015Guideline of American Heart Association (AHA) and were related to current information on cardiopulmonary resuscitation (App. 1). Interview forms were applied to the sample between June and July 2017. Of descriptive statistical methods, Kolmogorov-Smirnov, One-way ANOVA, Tukey and independent t-tests were used to assess the study data.