Gerçekçi giysi görüntüleme
Cloth simulation for real-time applications
- Tez No: 515887
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez kapsamında, gerçek zamanlı uygulamalarda kullanılmaya uygun kumaş simulasyonu gerçekleştirmek hedeflenmiştir. Gerçek zamanlı kumaş simulasyonunda kullanılan mevcut teknikler incelenmiştir. Gerçekleştirimde Konum Tabanlı Dinamikler kullanılmıştır. Gerçek zamanlı uygulamalar için simulasyonun hesaplanma süresinin kısa olması ve görsel açıdan kabuledilebilir olması gerekmektedir. Simulasyon süresinin kısaltılması için yapılan döngü sayısının azaltılması, basit sayısal entegrasyon tekniklerinin kullanılması gibi optimizasyonlar kumaşta görsel açıdan bozulmalara yol açabilmektedir. Tez kapsamında sabit nokta içeren kumaşlar için optimizasyon yöntemi önerilmiş ve var olan benzer bir teknik ile karşılaştırma yapılmıştır. Yapılan çalışmada farklı döngü sayısı ve zaman adımları kullanılarak görüntü elde edilmiş ve elde edilen sonucun görsel açıdan uygunluğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is implement cloth simulation applicable to real-time applications. Existing methods are searched and Position Based Dynamics is chosen in implementation. For real-time applications, simulation must be not only time efficient but also visually plausible. In order to reduce simulation time, simulation loop can be decreased, basic numerical integrations can be used which are lead to visually non-satisfactionary images. In the thesis, optimization made for cloths that have stationary points and compared with a similar method. Using different iteration loop and time-step, cloth simulation obtained and results are evaluated on visually plausibility.