A mobile-based E-commerce platform enhanced with augmented reality and AI-powered virtual try-on technology
Artırılmış gerçeklik ve yapay zekâ destekli sanal deneme teknolojisi ile geliştirilmiş mobil tabanlı bir e-ticaret platformu
- Tez No: 1009677
- Danışmanlar: Assist. Prof. ÖZLEM FEYZA ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Beykoz Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, çevrim içi alışveriş deneyimini geliştirmek amacıyla artırılmış gerçeklik (AR) ve yapay zekâ destekli sanal deneme teknolojisiyle zenginleştirilmiş mobil tabanlı bir e-ticaret uygulamasının tasarımını, geliştirilmesini ve değerlendirilmesini sunmaktadır. Sistem, kullanıcıların satın alma öncesinde ürünleri fiziksel ortama yerleştirerek görselleştirmelerini ve kıyafetleri kendi fotoğrafları üzerinde denemelerini mümkün kılarak geleneksel çevrim içi alışverişin önemli sınırlamalarına çözüm getirmeyi amaçlamaktadır. Uygulama iki ana modülden oluşmaktadır. İlk modül, kullanıcıların koltuk, sandalye ve masa gibi mobilya ürünlerini kendi ortamlarında görüntülemelerine olanak tanır. ARKit ve USDZ formatındaki 3B modeller kullanılarak geliştirilen bu modülde kullanıcılar, nesneleri döndürme, ölçekleme ve taşıma gibi etkileşimli hareketlerle özelleştirebilirler. İkinci modül ise sanal kıyafet deneme özelliğidir. Kullanıcı kendi fotoğrafını ve seçtiği kıyafetin görselini yükleyerek, derin öğrenme destekli özel bir Flask API ile kıyafetin kişisel görsel üzerine yerleştirilmiş halini görebilir. Bu sistem; Swift ile mobil arayüz geliştirme, AR sahne oluşturma, görüntü ön işleme, U-Net modeli ile giysi segmentasyonu ve sunucu tabanlı deneme işlemlerini içeren modüler bir mimariyle inşa edilmiştir. Gerçekleştirilen kullanıcı testleri ve performans analizleri, bu hibrit uygulamanın kullanıcı memnuniyetini artırdığını, karar sürecini desteklediğini ve çevrim içi ürün deneyimini daha gerçekçi ve etkileşimli hale getirdiğini göstermektedir. Sonuçlar, kişiselleştirilmiş ve sürükleyici teknolojilerin dijital perakende alışverişini dönüştürme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design, implementation, and evaluation of a mobile e-commerce prototype that integrates Augmented Reality (AR) furniture visualization with an AI-powered virtual try-on pipeline for apparel. The system targets two persistent limitations of conventional online shopping: (i) the difficulty of assessing real-world scale and contextual fit for spatial products (e.g., furniture), and (ii) the uncertainty associated with how garments may look on the user prior to purchase. The proposed solution combines an on-device AR module and a server-assisted computer-vision module. In the AR workflow, users can place, scale, and rotate true-to-scale 3D furniture models within their physical environment using mobile tracking and plane detection. In the virtual try-on workflow, the client transmits a user image and a selected garment image to a backend service that performs preprocessing, garment segmentation (using a U-Net model), geometric alignment/warping, and image compositing to generate a personalized try-on preview. Experimental testing indicates that the integrated design is feasible for mobile usage and supports responsive interaction for AR visualization while offloading computationally intensive image processing to the backend. Overall, the results suggest that combining immersive AR interaction with AI-assisted personalization can improve product evaluation and reduce uncertainty in mobile shopping experiences.