Investigating cognitive and emotional factors that trigger pupil dilation in human computer interaction
İnsan-bilgisayar etkileşiminde gözbebeği büyüme refleksini tetikleyen zihinsel ve duygusal faktörlerin araştırılması
- Tez No: 515899
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM GÖKÇAY, DR. SERDAR BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İnsan-bilgisayar etkileşimi kullanıcıların duygusal uyarılmalarının tespit edilmesi ile iyileştirilebilir. Gözbebeğindeki büyüme-küçülme reflekslerinin anlık ölçümü, kullanıcıların psikolojik durumlarının başarılı bir şekilde tanımlanıp sınıflandırılması amacıyla kullanılan etkili bir yöntemdir. Bu çalışmada, farklı psikolojik durumların tanımlanması yerine stresin belirlenmesi üzerine yoğunlaşmaktayız. Gevşeme durumundan gergin duruma geçmeye sebep olacak birçok faktör bulunmaktadır. Bu çalışmada temel olarak, bir görevin zorluk düzeyini artırarak strese neden olan zihinsel faktörlere odaklandık. Ayrıca rengin duygusal tepkilere olan etkisinden dolayı rengi duygusal bir stres faktörü olarak değerlendirdik. Daha zor görevlerin verilmesi ve renkli bir görüntüye bakmak, nötr durumdaki gözbebeğine kıyasla gözbebeğini daha fazla büyüttüğü varsayımında bulunduk. Bu faktörlerin etkinliğini değerlendirmek amacıyla TOBII T120 göz takip sistemi ile iki aşamalı deneyler yaptık. İlk aşamada kullanıcıların duyguları nötr düzeyde tutmak için nötr IAPS görüntüleri gösterilerek bir referans oluşturuldu. İkinci aşamada, zihinsel yükü arttırmak için uyarıcı üzerinde bazı değişiklikler yapıldı. Bu deneyler sırasında toplanan gözbebeği ölçümleri bilgisayar kullanıcılarının stresli ve nötr durumlarını kategorize etmek için eğitimli sınıflandırma algoritmalarının geliştirilmesinde kullanıldı. Hem toplu hem de kullanıcı bazlı analizler yapıldı ve kullanıcı bazlı analizler daha iyi sınıflandırma sonuçları verdi. Bu sonuçlar duygusal ve zihinsel faktörlerin göz bebeği büyümesini artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Human-computer interaction can be enhanced if emotional arousal of the user can be predicted. Measurement of pupil dilation is an effective indicator to achieve a successive classification for categorizing the psychological state of a user. In this study, rather than trying to identify several psychological states, we focused on the identification of stress. There exist several factors that shift the state of a computer user from relaxation to stress. In this study, we mainly focused on the cognitive factors cause stress via increasing the difficulty level of a task. We also evaluated the color as an emotional stress factor due to the effect of color on emotional responses. We hypothesized that assigning more difficult tasks and looking at a colored image produce higher pupil dilation signals than the signals in a neutral state. In order to evaluate the effectiveness of these factors, we conducted experiments including two phases by using TOBII T120 eye-tracker system. In the first phase, a baseline was constructed by showing neutral IAPS images to record measurements during neutral emotion. In the second phase, some modifications on stimuli were made to increase cognitive load. Pupil measurements collected during these experiments were used to train supervised classifiers for categorizing stressful versus neutral states of the computer users. Both collective and subject-based analyses were performed and subject-based analyses gave better classification results. These results indicate that emotional and cognitive factors increase pupil dilation.