Avukatlarda empati, empatinin alt boyutları ve bazı değişkenlere göre ikincil travmatik stres düzeyinin incelenmesi
Examination of secondary traumatic stress levels among lawyers by empathy, empathy components and other variables
- Tez No: 883566
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU YAZGAN İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Empati; bilişsel empati, duygusal empati ve empatik ilgi olmak üzere üç alt boyuta ayrılmaktadır. Literatürde, acı çeken insanlara karşı gösterilen empatik tepkilerin, nihayetinde empati kuran kişide ruhsal acıya yol açabileceği ileri sürülmektedir. Konu ile ilgili teoriler bir empati paradoksu oluşturmaktadır. Belirtilen alt boyutları ile birlikte empati, avukatların müvekkilleri ile sağlıklı profesyonel iletişim kurması açısından gereklidir; ancak empati aynı zamanda ikincil travmatik stres (İTS) semptomlarının gelişimini de tetikleyebilmektedir. İTS'ye karşı koruyucu bir etmen ve aynı zamanda da bir risk faktörü olarak kabul edilen empatinin, farklı boyutlarının da incelenmesi ve buna ek olarak yaş, cinsiyet ve travmatiklik derecesi değişkenlerine bağlı empati ve İTS düzeylerinin araştırılmasının, hem bu araştırmadaki avukatlar arasında karşılaştırma yapılması, hem de farklı gruplardaki kişi profillerin incelenerek alanyazındaki çeşitli çalışmalardan sonuç ve görüşler açısından tartışılması sağlanarak literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu araştırmada, avukatlarda empati, empatinin alt boyutları (duygusal tepki, bilişsel, empatik ilgi/sempati) ile İTS düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu değişken düzeylerinin cinsiyet, yaş ve travmatiklik derecesi gruplarına göre karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma grubu, uygun/kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılarak online ve yüzyüze olarak ulaşılmış ve 197'si kadın, 210'u erkek olmak üzere toplam 407 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma verileri; Empati Ölçeği (Cambridge Davranış Ölçeği), İkincil Travmatik Stres Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Bilgi Formu ve Travmatiklik Derecelendirme Formu kullanılarak elde edilmiştir. SPSS 26.0 programı aracılığıyla yapılan Pearson korelasyon ve linear regresyon analizlerine göre avukatlarda empati ve duygusal empati ile İTS düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuş ve empati ve duygusal empati düzeylerinin İTS'yi bilişsel empatiye göre daha fazla yordadığı görülmüştür. Yapılan bağımsız t-testi ve tek yönlü ANOVA analizlerine göre ise kadınlarda empati, duygusal ve bilişsel empati ve İTS düzeylerinin erkeklere göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu ve 50-59 yaş grubunun empati, duygusal ve bilişsel empati ve İTS düzeylerinin diğer yaş gruplarına göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Empathy has three components: cognitive empathy, emotional empathy and empathic concern. In the literature, it is argued that empathic reactions shown towards suffering of others may ultimately lead to psychological pain (mental suffering) in the person who empathize. Theories on the subject creates an empathy paradox. Empathy, together with the mentioned components is necessary for lawyers to build up a healthy professional relationship with their clients; however, empathy can also trigger the development of secondary traumatic stress (STS) symptoms. It is believed that examining the different components of empathy, which is considered both a protective factor against STS and also a risk factor, and additionally investigating the empathy and STS levels depending on the variables of age, gender and traumaticity levels will contribute to the literature by making comparisons between the lawyers in the study and identifying the profiles of the individuals in different groups and discussing the findings with the results and opinions from various studies in the field. The aim of this study is to examine the relationship between empathy, the components of empathy (emotional, cognitive, empathic concern/sympathy) with the levels of STS among lawyers and to compare the levels of these variables by gender, age and traumaticity levels. The research group was reached both online and face-to-face using the convenience sampling method and total of 407 lawyers participated, included 197 women and 210 men. The research group was reached both online and face-to-face by using the convenience sampling method and total of 407 lawyers participated, included 197 women and 210 men. The research data obtained by using the Empathy Quotient (Cambridge Behaviour Scale), Secondary Traumatic Stress Scale and the Sociodemographic Information Form and Traumaticity Rating Form prepared by the researcher. According to the Pearson correlation and linear regression analyses conducted via SPSS 26.0 program, a significant positive relationship was found between empathy, emotional empathy with STS levels in lawyers, and it was found that empathy and emotional empathy levels predicted STS levels more than cognitive empathy. According to the independent t-test and one-way ANOVA analyses, it was found that empathy, emotional and cognitive empathy and STS levels were significantly higher in women lawyers than in men, and empathy, emotional and cognitive empathy and STS levels in the 50-59 age group were significantly higher than in other age groups.