Volümetrik ark radyoterapi (VMAT) tedavilerinin hesaplanması sırasında kullanılan farklı optimizasyon yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of different optimization methods used during calculation of volumetric modulated arc radiotherapy (VMAT) treatments
- Tez No: 515913
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, tedavi planlamalarında kullanılan Photon Optimizer ve Progressive Resolution Optimizer algoritmalarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma için 20 baş-boyun kanseri hasta seçilmiştir. Öncelikle optimal planlama için kaç ark içeren planlama yapılması gerektiği araştırılmıştır. Bu nedenle bir hasta üzerinden 2, 3 ve 4 ark'lı planlar yapılarak hangi planın hedef sarımı açısından iyi olduğu gözlemlenmiştir. Optimal ark sayısı olan 4 ark seçildikten sonra optimizasyonlar arası karşılaştırmada asıl farkı yaratacak olan ve Photon Optimizer algoritması tarafından kullanılan organ spesifik ''a'' değerleri seçimi yapılmıştır. Bu seçim ise 1 hastanın planlaması Progressive Resolution Optimizer ile yapıldıktan sonra planlamaya ait alt, üst ve ortalama nesneleri değiştirilmeksizin kritik organ ve hedeflerin önerilen referans ''a'' değerleri ve referans değerlerden az ve çok olacak şekilde farklı değerler kullanılarak yapılan planlamarın karşılaştırılması sonucu kararlaştırılmıştır. Referans ''a'' değerleri kritik organlar ve hedefler açısından daha iyi sonuç vermiştir bu nedenle tüm hastaların planlamaları referans ''a'' değerleri üstünden yapılmıştır. Sonrasında her hastadan elde edilen 2 algoritma ile yapılmış planlamaların verileri istatistiki açıdan karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare Photon Optimizer and Progressive Resolution optimizer algorithms which are being used in treatment planning. 20 patients that have head and neck cancer are chosen for this study. Firstly we investigated for how many arcs are needed for the optimal planning. One same patient is used for comparing the plans that have 2, 3 and 4 arcs to see which plan has the best target covarege. We chose organ specific“a”values which is used by Photon Optimizer algorithm to get the real difference between optimizations after the optimal 4 arc plan was chosen. This“a”value was chosen by comparing values that are at reference, lower and higher values for critical organ's and target's, without changing the values of lower, upper and mean objectives of this plan after a patient's planning made with Progressive Resolution Optimizer.Reference“a”values gave us better results for critical organs and targets. Thus we used reference“a”values for all patients' plannings.