Akciğer yerleşimli tümörlerde farklı radyoterapi teknikleri ve tedavi planlama algoritmalarının hedef tümör hacmi ve kritik organlar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of different radiotherapy treatment techniques and treatment planning algorithms on target tumor volume and critical organs for lung tumors
- Tez No: 909266
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR DİRİCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Biyolojisi Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Akciğer radyoterapisi, rezeke ve/veya opere edilemeyen erken evre ve lokal ileri evre kanser tedavisinde primer tedavi modalitesidir. Bu nedenle pek çok klinik ileri teknoloji ürünü tedavi cihazlarını kullanarak, gelişen tedavi teknikleri ile daha etkin tedavi vermektedir. Bu cihazlarla yapılan tedavilerin radyasyon dozu hesaplamalarının doğru yapılabilmesi için tedavi planlama sistemlerine (TPS) ve bu sistemler için özel doz hesaplama algoritmalarının geliştirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Tedavi planlama sistemlerinin yazılımındaki doz algoritmaları tedavide kullanılan fotonun ya da elektronun enerjisine, tedavi alanının genişliğine ve derinliğine bağlı olarak hedef hacim ve normal dokular için doğru doz dağılımını hesaplamayı amaçlar. Farklı ticari firmalara ait algoritmaların farklılıkları tümör kontrolünü etkileyebileceği gibi sağlıklı dokunun korunmasında da büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, akciğer yerleşimli tümörü olan hastalarda farklı tedavi teknikleri ve planlama algoritmaları kullanılarak kritik organlar ve hedef tümör üzerindeki etkilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız, cerrahi uygulanmamış ve kliniğimizde radyoterapi verilen T2-T4 N0-N1 M0 evresinde olan 19 akciğer yerleşimli tümöre sahip hasta grubunda yapılmıştır. Hastaların tedavi planlamalarını yapmak için tomografi görüntüleri, kliniğimizde bulunan Toshiba Aquillion LB Bilgisayarlı Tomografi (BT) cihazında Aktif Nefes Kontrol (ABC) sistemi kullanılarak elde edilmiş ve bu görüntüler üzerinden hedef hacim ve kritik organ konturlamaları yapılmıştır. Farklı algoritmaların etkilerini karşılaştırabilmek için Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (YART) tekniklerinden 'Step and Shoot' YART ve Volümetrik Modülasyonlu Ark Terapi (VMAT) iki farklı tedavi tekniği kullanılmıştır. YART tedavi tekniği için iki farklı ticari TPS'e ait dört farklı algoritma ve VMAT tekniği için üç farklı ticari TPS'e ait 5 farklı algoritma kullanılarak planlamalar yapılmıştır. Tüm planlar, 6MV foton enerjisi ile tanımlanan dozun %100' ü PTV hacminin %95' ini saracak şekilde 30 fraksiyondan toplam 60 Gy olacak şekilde, VMAT planları için kısmi 2 ark ve IMRT planları için 5 alan kullanılarak yapılmıştır. Hedef hacmin ve kritik organların doz dağılımları tüm planlar için karşılaştırılarak dozimetrik ve radyobiyolojik değerlendirmeler yapılmıştır. MATLAB CERR ile her bir TPS deki planlar DICOM görüntüleri, anatomik yapıları aktarılarak doz dağılımlarını elde edilmiş ve tedavi planlarını tek bir DVH üzerinde analiz edilebilmiştir. İstatistiki analiz için v.29.0.2.0 SPSS istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lung radiotherapy is the primary treatment modality in the treatment of unresectable and/or inoperable early stage and locally advanced stage cancer. For this reason, radiotherapy centers use state-of-the-art treatment devices and give more effective treatment with developing treatment techniques Accurate radiation dose calculations for treatments conducted with these devices necessitate the development of treatment planning systems (TPS) and specific dose calculation algorithms for these systems. The dose algorithms in the software of treatment planning systems aim to calculate the correct dose distribution for target volumes and normal tissues, depending on the energy of the photons or electrons used in treatment, along with the width and depth of the treatment field. The differences in algorithms from various commercial firms are crucial as they can impact tumor control and the protection of healthy tissue. This study aims to evaluate the effects on critical organs and target tumors by using different treatment techniques and planning algorithms in patients with lung-located tumors. Our study was conducted in a group of patients with 19 lung-located tumors with T 2-4 N 0-1 M 0 stage with no previous surgery and radiotherapy history in our clinic. Treatment planning for these patients was doneusing , computed tomography (CT) images obtained by the Active Breathing Control (ABC) system on the Toshiba Aquillion LB CT device available in our clinic. Target volume and critical organ contouring was done based on these images. Two different treatment techniques of Intensity-Modulated Radiotherapy (IMRT), specifically 'Step and Shoot' IMRT and Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT), were utilized to compare the effects of different algorithms. Four different algorithms from two different commercial TPSs were used for the IMRT treatment technique, and five different algorithms from three different commercial TPSs were used for the VMAT technique. All plans were designed to ensure that 100% of the prescribed dose, defined with 6 MV photon energy, would cover 95% of the PTV volume, delivered in 30 fractions for a total dose of 60 Gy, using partial 2 arcs for VMAT plans and 5 fields for IMRT plans. Dosimetric and radiobiological evaluations were done by comparing the dose distributions of the target volume and critical organs for all plans. Dose distributions were obtained and treatment plans were analyzed on a single DVH using MATLAB CERR, by transferring DICOM images and anatomical structures from each TPS. The statistical analysis was conducted using SPSS statistical software version 29.0.2.0. The Friedman test was used to compare independent groups, with statistically a significance level of p < 0.05 considered to be statistically significant.