Tiroid nodüllerinde maligniteyi önceden belirlemede ince iğne aspirasyon biyopsisi ve washout'un rolü
The role of fine needle aspiration biopsy and washout in predicting malignancy in thyroid nodules
  1. Tez No: 515928
  2. Yazar: AKIN ÜNAL
  3. Danışmanlar: UZMAN MUZAFFER AKINCI, UZMAN HÜDA ÜMİT GÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Erişkinde palpe edilebilen tiroid nodüllerinin oranı %3-7 olmasına rağmen son yıllarda hastalıkların tanısında görüntüleme yöntemlerinin daha sık kullanılması ile birçok asemptomatik hastada tiroid nodülü saptanmaktadır. İnce iğne aspirasyon biyopsinin (İİAB) tiroid nodullerinin malignite açısından değerlendirilmesinde en uygun maliyetli ve en az invazif yöntem olduğu kabul edilmiştir. Galektin-3, HBME-1 ve CK-19 tiroid kanserinde eksprese edildiği bilinen immunohistokimyasal belirteçlerdir. Tiroid nodülleri nedeniyle opere edilen hastalarda bu belirteçlerin serum ve washout değerleri ölçüldü. Bu sonuçların tiroid nodüllerinde malign benign ayrımı konusunda İİAB ve nihai patoloji sonuçları ile korelasyonu araştırıldı. Böylece tiroid nodüllerinde gereksiz agresif girişimleri önlemek amaçlandı. Materyal Metod: Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Eylül 2017 ile Şubat 2018 tarihleri arasında, tiroidektomi/lobektomi endikasyonu konulmuş ve dışlama kriterlerine sahip olmayan 43 hasta prospektif olarak dizayn edilen araştırmamıza dahil edildi. Tüm hastalardan preoperatif biyokimya tüpüne kan örneği ve postoperatif tüm hastaların İİAB yapılmış olan nodüllerinden washout için örnek alındı. Bu örnekler biyokimya laboratuarında ELİSA yöntemi ile çalışılarak İİAB ve nihai patoloji sonuçları arasındaki korelasyona bakıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 43 hastadan patoloji sonucu malign olanlarda serum Gal-3 değerleri benign gruba göre düşük bulunmuştur. Yine İİAB sonuçlarına göre Bethesda 3-4-5 olan hasta grubunun serum Gal-3 değerleri, Bethesda 2 olan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düşük bulunmuştur. Bu bulgular literatür ile örtüşmemektedir. Bunun dışında Gal-3'ün washout değerleri, HBME-1'in serum ve washout, CK-19'un serum ve washout değerleri gruplar arasında anlamlı farklılık göstermemiştir. Bu belirteçlerle yaş, nodül boyutu ve aynı belirteçlerin immunohistokimya sonuçları arasında korelasyon saptanmamıştır. Sonuç: İİAB tiroid nodüllerinin tanısında en maliyet etkin, en spesifik ve sensitif tanı yöntemidir. Fakat İİAB'nin kendine has kısıtlılıkları mevcuttur. Özellikle önemi belirsiz lezyonlarda ve şüpheli folliküler lezyonlarda yüksek oranda benign sonuçlanan bu lezyonlar için gereksiz agresif girişimler uygulanabilmektedir. İİAB'nin tanısal gücünü arttırmak için daha önce de pek çok yöntem kullanılmıştır. Bu çalışmada hastaların kan ve washout örneklerinde Gal-3, HBME-1 ve CK-19 değerleri çalışıldı. İİAB ve nihai patoloji sonuçları arasındaki korelasyon araştırılan çalışmada literatürdeki bilgilerin aksine malignitede düşük serum Gal-3 değerleri saptanması dışında diğer belirteçlerde istatistiksel olarak anlamlı sonuç bulunamadı. Yaş, nodül boyutu ve immunohistokimya sonuçlarına göre de belirteçlerin kan ve washout değerleri arasında korelasyon saptanmadı. Bu çalışmanın neticesinde Gal-3, HBME-1 ve CK-19'un kan ve washout örneklerinden elde edilen değerleri İİAB'nin tanısal gücünü arttırmada faydalı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Despite the 3-7% rate of palpable thyroid nodules in adulthood, thyroid nodules are found in many asymptomatic patients with the more frequent use of imaging methods in their diagnosis in recent years. Fine needle aspiration biopsy (FNAB) is considered to be the most cost-effective and least invasive method for the evaluation of malignancy of thyroid nodules. Galectin-3, HBME-1 and CK-19 are known immunohistochemical markers expressed in thyroid cancer. Serum and washout values of these markers were measured in patients who were operated on for thyroid nodules. We investigated the correlation of these results with FNAB and final pathology results in the detection of malignant benign in thyroid nodules. Thus, it is aimed to prevent unnecessary aggressive interventions in thyroid nodules. Material and Method: 43 patients without exclusion criteria who underwent thyroidectomy / lobectomy due to thyroid nodule at the General Surgery Clinic of Haseki Training and Research Hospital between September 2017 and February 2018 were included in our prospectively designed study. Preoperative blood samples were taken from all patients. Dominant or FNAB taken nodules were sampled for washout at the end of surgery. These samples were studied by ELISA method in biochemistry laboratory and the correlation between FNAB and final pathology results was evaluated. Results: Serum Gal-3 levels were found to be lower in patients with malignancies than the benign group. Moreover according to FNAB results, serum Gal-3 values of Bethesda 3-4-5 patients were found to be statistically lower than Bethesda 2 group. These findings do not overlap with the literature. The washout values of Gal-3, serum and washout of HBME-1, serum and washout of CK-19 did not differ significantly between groups. There was no correlation between these markers in regard to age, nodule size, and immunohistochemical results of the same markers. Conclusion: FNAB is the most cost effective, most specific and sensitive diagnostic method for diagnosing thyroid nodules. However, the FNAB has its own limitations. The final pathologies of undetermined atypia and suspected follicular lesions are highly benign. For these lesions unnecessary aggressive interventions can be applied. Many methods have been used to increase the diagnostic power of FNAB. In this study Gal-3, HBME-1 and CK-19 values were studied in patients blood and washout samples. In the study investigating the correlation between FNAB and final pathology results, statistically significant results were not found in other markers except for low serum Gal-3 values in malignancy as opposed to information in the literature. According to age, nodule size and immunohistochemical results, there was no correlation between the blood and washout values of the markers. As a result of this study, the values obtained from blood and washout samples of Gal-3, HBME-1 and CK-19 were not found to be useful in increasing the diagnostic power of FNAB.