Asma bitkisinin besin element kapsamı üzerine yapraktan uygulanan humik asit, potasyum ve bor'un etkisi
The effect of foliar application of humic acid, potassium and boron on nutrient
- Tez No: 515927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN HORUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Humik asitler (HA) hem topraktan hem de yapraktan uygulandıklarında bitkilerde besin element alımını teşvik eden düzenleyicilerdir. Bu çalışmada asma bitkisine (Vitis vinifera L. cv Razzaki) yapraktan uygulana humik asit ile birlikte potasyum nitrat (KN) ve boraks'ın yaprak besin element kapsamı üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 2015 ve 2016 yıllarında asma bitkisi yapraklarına 2 HA dozu (0 ve 10 ppm), 2 bor (B) dozu (% 0 ve 0.3 Na2B8O13.4H2O) ve 4 potasyum (K) dozu (% 0, 0.5, 1 ve 2 KNO3) 3 tekerrürlü olarak 5 farklı zamanda uygulanmıştır. Deneme tesadüf parsellerinde faktöriyel deneme desenine göre yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Humic acid (HA) is a regulator that can be applied both from the soil and the leaves in the nutrient content, uptake and development of plants. In this study, effects of potassium nitrate (KN) and borax applied to the grape plant along with humic acid on the nutrient content of the grapevine (Vitis vinifera L. cv Razzaki) were investigated. For this purpose, 2 HA doses (0 and 10 ppm), 2 boron (B) doses (0 and 0.3 % as borax-Na2B8O13.4H2O) and 4 potassium (K) doses (0, 0.5, 1 and 2% as KN) were sprayed to the grapevine leaves in five different times as a completely randomized plot design in factorial test (2x2x4) with 3 replications in 2015 and 2016.