Diyarbakır ili Kayapınar ilçesi 9 no'lu aile sağlığı merkezi bölgesinde 30-69 yaş arası kadınların meme ve serviks kanseri konusunda bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitude and behaviors of women between 30-69 years old in kayapinar, number of 9 family health center area, about breast and cervix cancer
  1. Tez No: 515934
  2. Yazar: ESRA İNAN NAZLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Erken tanı meme ve serviks kanseri prognozunda çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı meme ve serviks kanseri bulguları risk faktörleri ve erken tanı yöntemleri konusunda kadınların bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmektir. Kesitsel tipteki bu araştırmanın örneklemini Diyarbakır ili Kayapınar ilçesi 9 no' lu Aile Sağlığı Merkezi bölgesinde oturan 30-69 yaş grubundaki 350 kadın oluşturmaktadır. Literatür doğrultusunda geliştirilen bir anket formu ile veriler toplanmıştır. Araştırmada kadınların %87,7' si erken teşhisle kanserden kurtulma şansının artacağını düşünmektedir. Kanserde erken teşhisin önemli olduğunu düşünen kadınlar daha yüksek oranda kendi kendine meme muayenesi (KKMM) yapmakta ve mamografi ile pap-smear testi yaptırmaktadır. Araştırmada kadınların %17,4' ünün her ay KKMM yaptığı ve %19,4' ünün en az bir kere mamografi çektirdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Early diagnosis is very important in breast and cervical cancer prognosis. The aim of this study is to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of women about breast and cervical cancer findings, risk factors and early diagnosis methods. The sample of this cross-sectional study is composed of 350 women aged 30-69 years living in the Family Health Center area no. 9 of Kayapınar district of Diyarbakır province. A questionnaire developed in line with the literature was collected. In the study, 87,7% of the women think that the chance of getting rid of cancer by early diagnosis will increase. Women who think that early detection of cancer is important should make breast self-examination (BSE) and have a mammography and pap smear test at a higher level. In the study, it was determined that 17,4% of the women had done BSE every month and 19,4% had at least one mammogram.