İlköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin çevre ve geridönüşüm konusundaki tutumlarının incelenmesi:Kayapınar ilçesi (Diyarbakır) örneği
Examining environmental and recycling attitudes of primary andsecondary school students: The case of Kayapınar district(Diyarbakir province)
- Tez No: 593270
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRFAN YEŞİLNACAR, DOÇ. DR. ZÜBEYDE DEMET KIRBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı; 2017-2018 yılı ikinci döneminde Diyarbakır ili Kayapınar ilçesinde öğrenim gören ilköğretim 4. sınıf ve ortaöğretim 6. sınıf öğrencilerinin çevre ve geri dönüşüm konusundaki tutumlarını belirlemektir. Ölçme aracı olarak bilgi, duygu ve davranış boyutlarından oluşan 5'li Likert tipi 59 maddelik“Çevre Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 20.0 (Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi) programıyla analiz edilmiştir. Çalışmada öğrencilerin tutumları,“cinsiyet”,“sınıf seviyesi”,“anne ve babanın öğrenim düzeyi”ve“ailenin aylık gelir düzeyi”değişkenleri açısından incelenmiştir. Çevre Tutum Ölçeği'nin bazı boyutlarından alınan puanlar“cinsiyet”,“sınıf seviyesi”ve“babanın öğrenim düzeyi”değişkenleri açısından anlamlı farklılıklar gösterirken;“ailenin aylık gelir düzeyi”ve“annenin öğrenim düzeyi”açısından anlamlı farklılıklar göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify attitudes of 4th grade students in primary school and 6th grade students in secondary school in Kayapinar District of Diyarbakir Province towards environmental issues and recycling.“Environmental Attitudes Scale”composing of 59 items on a 5- point Likerttype scale pertaining to the dimensions of knowledge, emotion and behavior was used in this study. Data obtained throughout the study were analyzed by SPSS 20.0 (Statistical Package for the Social Sciences) program. In this study, students' attitudes towards environmental issues and recycling were examined in terms of variables categorized as“gender”,“grade level”,“education level of father”,“education level of mother”, and“monthly household income”. The results of this study showed that while there were significant differences by“gender”,“grade level”, and“education level of father”for student scores on some dimensions of Environmental Attitudes Scale, there were no significant differences by“education level of mother”and“monthly household income”for student scores on dimensions of Environmental Attitudes Scale.