Batı Karadeniz bölgesi yengeç örümcekleri faunası ve sistematiği ( Araneae: Thomisidae )
The crab spider fauna and systematic of Western Blacksea region ( Araneae: Thomisidae)
  1. Tez No: 515943
  2. Yazar: RIZA TARLABÖLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada 2015-2017 yıllarına ait Nisan-Eylül dönemlerinde Batı Karadeniz bölgesinde bulunan yengeç örümcekleri faunası ve sistematiği araştırılmıştır. Örümcekler farklı bölgelerden; aspiratör, elek, silkme şemsiyesi ve atrap ile toplanmıştır. Toplanan örümcekler % 70'lik etil alkol içerisine laboratuarda muhafaza altına alınmıştır. Örneklerin teşhisi için de bir tayin anahtarı hazırlanmıştır. Türkiye Thomisidae familyası ile ilgili yapılan faunistik araştırmalar sonucunda, bu familyadan 8 cins ve 24 tür tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda Xysticus tenebrosus Silhavy, 1944 türü Türkiye örümcek faunası için yeni kayıttır. Örneklerin morfolojileri ayrıntılı olarak açıklanmış olup sinonimleri, dünya üzerindeki yayılışları ve habitatları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, at the periods of April and September between 2015-2017, crab spiders' fauna and systematics which existed in the Western Black Sea region were investigated. Spiders from different areas were gathered by being used sifter, pooter, sweep net and umbrella. The gathered spiders were protected in the laboratory by being put in 70% ethyl alcohol. An identification key was prepared for determining of the samples. As a result of faunistically researches done about Turkish Thomisidae family, 8 genera and 24 species belonging to the thomisidae family are represented. As a consequence of this study, Xysticus tenebrosus Silhavy, 1944 kind is a new record for Turkish spider fauna. The synonmys, distribution in the world and the habitats were shown by being explained the morphologies of samples in detail.