Alkali bacillus SP. suşlarından elde edilen pektin liyaz enziminin saflaştırılması ve portakal suyu üzerine etkisi
Purification of pectin lyase enzyme from alkaline Baci̇llus SP. strains and its effect on orange juice
  1. Tez No: 515973
  2. Yazar: HAMDİ GÖKAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Mersin Erdemli Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nden alkali toprak örneklerinden izole edilen, Bacillus sp. suşlarından Bacillus licheniformis olarak adlandırılan suş seçilmiştir. Seçilen bu suşun pektin liyaz enzimi üretme yeteneği ve saflaştırılacak enzimin özellikleri araştırılarak portakal suyu elde ediminde kullanılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda Bacillus licheniformis suşunun tanımlaması The Biolog Gen ƖƖƖ Microplate metoduyla yapılmıştır. Pektin liyaz enzimi DEAE Sephacel İyon Değişim Kolon Kromotografisi ile saflaştırılmıştır. Saflaştırılan enzim SDS-PAGE ve Zimogram ile kontrol edilmiştir. Moleküler ağırlığı 36.5 kDa olan tek bant görülmüştür. Saflaştırılan Pektin liyaz enziminin optimum şartları (pH ve sıcaklık) araştırılmıştır. Pektin liyaz enziminin optimum pH aralığına bakıldığında ( pH 7-10 aralığında) maximum relatif aktivite pH 9'da, enzimin optimum sıcaklık aralığına bakıldığında (sıcaklık 40 - 80 °C aralığında) ise 60 °C'de maksimum aktivite göstermiştir. Son süreçte saflaştırılan pektin liyaz enzimi portakal suyu üretiminde kullanılmıştır. Saflaştırılmış pektin liyaz ve ham özütten elde edilen portakal suyu miktarları enzimsiz portakal suyuyla karşılaştırılmış ve çalışılan enzimin meyve suyu verimini % 25, ham özütün % 15 oranında arttırdığı bulunmuştur. Sonuç olarak Bacillus licheniformis bakterisinden elde edilen pektin liyaz enzimi meyve suyu endüstrisinde kullanılabilir olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada elde edilecek olan veriler; şu ana kadar yapılan ve ileride yapılacak olan araştırmalara veri sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, Bacillus sp., isolated from alkali soil in Mersin Erdemli Alata Horticultural Research Institute, strains named Bacillus licheniformis selected. This selected strain is intended to be used in the production of orange juice by investigating the pectin lyase enzyme producing ability and the properties of the enzyme to be purified. Identification of Bacillus licheniformis strains was by The Biolog Gene ƖƖƖ.Microplate method. The pectin lyase enzyme was purified by DEAE Sephacel Ion Exchange Column Chromatography. The purified enzyme was checked by SDS-PAGE and zymogram. The single band observed was found to have a weight of 36.5 kDa. The optimum conditions (pH and temperature) of the purified pectin lyase enzyme were investigated. When the pectin lyase enzyme was examined at its optimum pH range (pH 7-10 range), maximum relative activity showed maximum activity at pH 9, while the enzyme had maximum activity at 60 ° C when observed at the optimum temperature range (temperature range 40-80 ° C). The pectin lyase enzyme purified in the last period was used in the production of orange juice. The amounts of orange juice obtained from the purified pectin lyase and crude extract were compared with the orange juice without enzyme and and it was found that the enzyme studied increased the fruit juice yield by 25% and crude extract by 15% .As a result, the pectin lyase enzyme obtained from Bacillus licheniformis can be used in the orange juice industry. The data obtained in this study will provide data for the research carried out so far and which will be held in the future.