Çocuk hemşirelerinde çocuk sevgisi ile mizah tarzları ilişkisi
The relationship between liking child and humor styles in pediatric nurses
- Tez No: 573889
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çocuk Hemşirelerinde Çocuk Sevgisi ile Mizah Tarzları İlişkisi Amaç: Çocuk hemşirelerinde, çocukları sevme ve mizah tarzlarını değerlendirmek, aralarındaki ilişkiyi incelemek ve etkileyen faktörleri belirlemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipte olan araştırma, Şubat- Temmuz 2019 tarihleri arasında, Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin çocuk klinik ve polikliniklerinde çalışan hemşireler ile gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, belirtilen merkezin klinik ve polikliniklerinde aktif çalışmakta olan hemşireler oluşturdu. Örnekleme yöntemine gidilmeden evrenin tamamı ile çalışıldı. Araştırma, 114 hemşire ile tamamlandı. Verilerin toplanmasında, Soru Formu, Çocuk Sevme Ölçeği ve Mizah Tarzları Ölçeği kullanıldı. Veriler, bilgisayar ortamında değerlendirildi. Etik ilkelere bağlı kalındı. Bulgular: Hemşirelerin çoğunluğunun çocukları sevdiği, çocuk sevme düzeyinin (76.13±15.15) yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Liking Child and Humor Styles in Pediatric Nurses Aim: In pediatric nurses, to evaluate liking child and humor styles, to examine the relationship between them and determine the factors affected. Material and Method: The descriptive study was conducted between February- July 2019 with nurses working in the pediatric clinics and polyclinics of Atatürk University Health Research and Application Center. The universe of the study consisted of nurses working actively in the clinics and polyclinics of the center. The whole of the universe was studied without going to the sampling method. The research was completed with 114 nurses. Question Form, Liking Child Scale and Humor Styles Scale were used for data collection. Data were evaluated in computer environment. It was adhered to ethical principles. Results: It was determined that the majority of the nurses loved the children and the level of loving children was high (76.13 ± 15.15).