Diyabetes mellitus hastalarında deri bulgularının beden kitle indeksi ve D vitamini düzeyleri ile ilişkisi
The association among skin findings, body mass index and vitamin D levels in patients with diabetes mellitus
  1. Tez No: 515984
  2. Yazar: GÜLDEN KONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAYDAR PARLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Diyabetes mellitus en sık görülen endokrinolojik hastalıktır. Deri diyabetin hem akut metabolik bozuklukları hem de kronik dejeneratif komplikasyonlarından etkilenir. Deri bulguları diyabetin ilk belirtisi olabileceği gibi, diyabet tanısından yıllar sonra da gözlenebilir. Ayrıca diyabet hastalarında deri bulgularını etkileyen başka faktörler de olabilir. Biz de bu çalışma ile bölgemizdeki diyabet hastalarında gözlenen deri bulgularını saptamayı ve bu bulguların yaş, cinsiyet, diyabet tipi, diyabet süresi, vaskülopati, beden kitle indeksi, D vitamini ve HbA1c gibi faktörler ile ilişkisini saptamayı amaçladık. Çalışmamız Endokrinoloji Polikliniği ve/veya İç Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran, 20 tip 1, 582 tip 2 diyabetes mellitus tanısı ile takipli olmak üzere toplam 602 hasta ile yapılmıştır. Hastaların ayrıntılı dermatolojik muayeneleri yapılarak saptanan bulgular ve hastalıklar yaş, cinsiyet, diyabet tipi, diyabet süresi, vaskülopati, beden kitle indeksi, HbA1c ve D vitamini düzeyi ile karşılaştırılmıştır. Tip 2 diyabet hastalarında en sık saptadığımız bulgular yüzeyel mantar enfeksiyonları (% 84), akrokordon (% 59,1), senil anjiyom (% 52,1), kserozis (% 49) ve seboreik keratoz (% 32,1) iken tip 1 diyabet hastalarında en sık saptadığımız bulgular yüzeyel mantar enfeksiyonları (% 60), bakteriyel deri enfeksiyonları (% 45), akrokordon (% 25) ve kserozis (% 25) idi. Deri bulgularından sadece seboreik keratoz ile D vitamini düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı (p=0.004).
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is the most common endocrine disease. The skin is affected by both acute metabolic disorders and degenerative complications of diabetes. The skin findings may be the first sign of diabetes or may be observed many years after the diagnosis of diabetes. There may also be other factors that affect skin findings in diabetic patients. We aimed to determine the skin findings of diabetic patients in our region and to determine the association of these findings with factors such as age, sex, type of diabetes, duration of diabetes, presence of vasculopathy, body mass index, vitamin D and HbA1c. Our study was performed with 602 patients, 20 with type 1 and 582 with type 2 diabetes mellitus, who were admitted to the endocrinology and/or internal medicine polyclinics. The findings obtained by a detailed dermatologic examination were compared with age, gender, type of diabetes, duration of diabetes, vasculopathy, body mass index, HbA1c and vitamin D levels. The most common findings among the patients with Type 2 diabetes were superficial fungal infections (84 %), acrochordon (59,1 %), senile angioma (52,1%), xerosis (49%) and seborrheic keratosis whereas the most common findings among the patients with Type 1 diabetes were superficial fungal infections (60 %), bacterial skin infections (45 %), acrochordon (25 %) and xerosis (25 %). Among all skin findings, a statistically significant relation was detected only between seborrheic keratosis and vitamin D level (p=0.004).