Etanollü Türk propolis ekstraktının T-BHP ile uyarılmış oksidatif hasara karşı koruyucu etkisinin incelenmesi
Investigation of protective effects of ethanolic extract of Turkish propolis against oxidative damage induced BY T-BHP
  1. Tez No: 515983
  2. Yazar: PINAR AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Propolis bal arıları tarafından değişik bitkilerden toplanarak üretilen yapışkan reçinemsi bir maddedir. Propolisin etkisi arıların bitkilerden topladığı antioksidan etkili bileşenlerine bağlıdır. Propolis içeriğinin önemli bir bölümünü flavonoidler, fenolik bileşikler ve esansiyel yağlar oluşturmaktadır. Fenolik bileşikler antioksidan özellikler göstermektedir. Polifenoller indirgeyici ajan olma, metal şelatlama ve serbest radikal süpürücü özellik gösterir. Araştırmalar sonucu eritrosit membranlarının dış yüzeyinde bulunan proteinler serbest radikaller için kolay hedeftir. Ayrıca eritrosit eldesinin kolay olması ve çalışmalarda hücre model olarak kullanılmasından dolayı oksidatif hasar vermek için etkin bir modeldir. Organik bir hidroperoksit olan t-BHP, oksidatif hücre hasarı mekanizmalarını kapsayan çalışmalarda sıklıkla kullanılan bir bileşiktir. Bu çalışmadaki amaç etanollü propolis ekstraktının hasarlanmış eritrosit hücre modellerini kullanarak koruma kapasitesini araştırmaktır. Sağlıklı bireylerden etik kurul onayı ile alınan kanlardan eritrosit hücreleri izole edildi. Elde edilen eritrosit paketi kontrol, etanollü Türk propolis ekstraktı, pozitif kontrol (kuersetin) ve negatif kontrol (t-BHP) olarak dört gruba ayrıldı. Eritrosit paketlerine öncelikle ekstrakt muamelesi ve ardından t-BHP muamelesi uygulandı. Daha sonra negatif kontrolde oluşacak hasara karşı etanollü Türk propolisinin koruyucu etkilerini görmek için malondialdehit (MDA), toplam antioksidan kapasite (TAK), toplam oksidan kapasite (TOK), süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) enzim aktiviteleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Propolis is an adhesive resinious matter produced by bees picking from various plants. Major parts of propolis contain flavonoids, phenolic compounds and essential oils. Phenolic compounds exhibit antioxidant properties. Polyphenols have reductive agent property, metal chelating and free radical scavenging properties. The proteins on the outer surface of the resultant erythrocyte membranes are easy to target by free radicals. It is also an efficient model for the oxidative damage due to the ease of erythrocyte elution and its use as a cell model in studies. Tertiary butylated hydroperoxide (t-BHP) is a substance used in studies on mechanism of oxidative cell damage. The aim of this study is to investigate the protective capacity of ethanolic propolis extract using damaged erythocyte cell models. Erythrocyte cells were isolated from blood taken by healthy ethics committee approval. The obtained erythrocyte package was divided into four groups as control, ethanol extracted Turkish propolis extract, positive control (quercetin) and negative control (t-BHP). Erythrocyte packages were first treated with extract and then with t-BHP treatment. Malondialdehyde (MDA), total antioxidant capacity (TAC), total oxidant capacity (TOC), superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) enzyme activities were evaluated to determine the protective effects of the ethanolic Turkish propolis against the negative control.