Adolesanlarda uyku alışkanlıkları ve uyku kalitesini etkileyen değişkenlerin belirlenmesi
Determining the variables effecting sleep habits and sleep quality of adolescents
  1. Tez No: 515991
  2. Yazar: NİHAL GAMZE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma adolesan dönemde uyku alışkanlıkları ve uyku kalitesini etkileyen değişkenlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırma örneklemini Karabük ili Safranbolu ilçesine bağlı beş lisede öğrenim gören 820 öğrenci oluşturdu. Araştırma verileri kişisel bilgi formu ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile toplandı. Elde edilen veriler ise bilgisayar ortamında değerlendirilerek normal dağılım göstermeyen değişkenlerin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testi kullanıldı. Araştırmaya katılan adolesanların yaş ortalaması 16±1,14 yıl olup, %50,37'si kötü uyku kalitesine sahiptir. Adolesanlar son bir ayda en çok yaşadığı uyku problemlerini %46,57 uyanmakta zorlanma, %30,33 uykuya dalmakta zorlanma, %19,26 uykuda konuşma olduğunu ifade etmiş, adolesanların %24,87'si de hiçbir problem yaşamadığını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was carried out to determine the variables effecting sleep habits and sleep quality in adolescent period. The sample of the study consisted a total of 820 high school students from five different schools in Safranbolu county of Karabuk province. The data were obtained by using a personal information form besides Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). The obtained data were analysed electronically and Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were applied in the comparison of non-normally distributed variables. The age average of the adolescents in the study was 16±1,4 and 50,37% of them have poor sleep quality, and their statements of sleep problems they experienced for the last month are 46,57% difficulty in waking up, 30,33% difficulty falling asleep, 19,26% somniloquism and 24,87% of them expressed that they have no problems.