Acil serviste çalışan hemşirelerin duygu yükleri ve duygu yönetim becerilerinin belirlenmesi
An evaluation of the emotional strain on emergency nurses and investigation of their emotional management skills
  1. Tez No: 516016
  2. Yazar: İLHAMİ ÜLGER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KÖÇKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Acil servisler farklı nedenlerle gelen vakaların aynı anda bakıldığı, olguların yaşamları ile ilgili kritik kararların kısa zamanda verildiği, mortalitenin yüksek olduğu birimlerdir. Bundan dolayı çalışanlar açısından oldukça stresli bir servistir. Acil serviste çalışanlar vaka yoğunluğu nedeni ile çoğu kez yeme-içme gibi fizyolojik gereksinimlerini dahi karşılayamamakta, bitkinlik derecesinde yorgunluk yaşamakta, bu da çalışanlarda gerginlik yaratabilmektedir. Kritik halde acile getirilen vakaların aileleri, yakınları, arkadaşları belirsizlik, endişe ve korku yaşamakta; tedavi konusunda fazla beklenti içinde olunması, maddi sorunlar, tedaviye rağmen bazen hastanın kurtarılamaması vb. gibi nedenlerle acil servis çalışanları rahat bir şekilde suçlanabilmekte, sözlü ya da fiziksel şiddette bulunabilmekte; bu duruma ünitede çalışanların yorgunluk, gerginlik, anlayışsızlık ve düşük toleransları da eklendiğinde saldırganlığın şiddeti artabilmektedir. Bu araştırma acil servislerde çalışan hemşirelerin olumlu-olumsuz duygu yüklerini belirlemek ve duygu yönetimlerini incelemek amacıyla 10.02.2017-10.08.2017 tarihleri arasında Suruç ilçe Devlet Hastanesi acil servisinde çalışan 30 hemşire ile tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmadaki veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“Sosyo Demokrafik Özellikler Formu”,“Duyguları Yönetme Becerileri Ölçeği”ve ''Pozitif-Negatif Duygu Ölçeği'' kullanılarak toplandı. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Science for Windows) 18.0 paket programı kullanılarak değerlendirildi. Tanımlayıcı değişkenler ortalama ve yüzdelik değerlerle sunuldu. Sosyo-demografik özelliklere göre oluşturulan gruplar (cinsiyet, medeni durum vb.) arası karşılaştırmalar normal dağılımlar için İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi (İndependent Samples T test) analizleri kullanıldı ve normal olmayan dağılımlar için Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis Testi kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Emergency care departments are the healthcare units whereseveral patients presenting with various complaints are treated, critical decisions on patients' lives are made in relativelyshorter periods of time, and relatively higher rates of mortalityhas been reported. Therefore, they represent a highly stressfulunit to work at for the staff. The emergency care staff usuallycannot meet their physiological needs even for food and fluidintake and experience fatigue at the levels of burnout, leadingto the development of stress. On the other hand, the patientswho presented with critical conditions at the emergencydepartments cause their families, relatives, and friends toexperience ambiguity, anxiety, and fear. Accusations andverbal or physical violence may readily be provoked amongthe significant others of patients against the emergency staffdue to higher expectations of the outcomes of the treatment, financial problems, and failure to save the lives of the patientsdespite the provided treatments. Moreover, the levels of aggression may increase when the staff's fatigue, stress, failure to indulge, and inability to tolerate are built upon thegrounds of these untoward conditions. This present study was conducted as a descriptive trial todetermine the positive and negative emotional strain of emergency nurses and to examine their emotionalmanagement skills on 30 nurses working at the emergencydepartment of Suruç County Public Hospital on the datesbetween 10.02.2017 and 10.08.2017. The data collection wasperformed using the“Sociodemographic CharacteristicsInquiry Form”developed by the investigator and using the“Emotion Management Skills Inventory”and the“Positive Affect-Negative Affect Scale”. The data wereevaluated with SPSS (Statistical Package for Social Sciencefor Windows) 18.0 software package. The descriptive datahave been presented as means and percentiles. When the dataconformed to a normal distribution, the intergroupcomparisons between the demographically created groups(gender, civil status, etc.), were performed using thesignificance test for the difference between the two means(Independent Samples T-test). When the data did not conformto a normal distribution, the Mann-Whitney U-Test andKruskal Wallis Test were used for the analysis.