Aile rehberliğinin anne babaların meslek gelişimi konusunda bilgi düzeylerine ve çocuklarına yardımcı olmaya yönelik tutumlarına etkisi
The Effects of parental guiance program on the level of knowledge of parents about career development and on their level of acceptance of the duty of helping their children for their career development
- Tez No: 51605
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KUZGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, aile rehberliği programının, anne babaların meslek gelişimi konusundaki bilgi düzeyleri ve çocuklarının meslek gelişimlerine yardımcı olmaya yönelik tutumları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmanın denekleri, Ankara Eryaman Lisesinde, lise birinci sınıfta okuyan çocukların anne babalandır. Araştırmada, anne babalara uygulanacak aile rehberliği programı tanıtılmış, gönüllü olarak programa katılmak isteyen anne babalar deney grubuna böyle bir programa katılmak istemeyenler ise kontrol grubuna alınmıştır. Böylece deney ve kontrol grupları 12'si anne 5'i baba olmak üzere 17'şer kişiden oluşturulmuştur. Oluşturulan bu grublara Meslek Gelişimi Bilgi Testi ve Meslek Gelişimine Yardım Ölçeği ön test olarak verilmiş, ardından deney grubunda bulunan anne babalarla 4 hafta süreyle aile rehberliği programı uygulanmıştır. Programda anne babalara meslek gelişim dönemleri, meslek seçiminde yetenek, ilgi, değer kavramları, meslekleri tanıma konularında bilgiler verilmiş, bu konularda çocuklarına nasıl yardımcı olabilecekleri tartışılmıştır. Aynı süre içerisinde kontrol grubundaki anne babalara hiçbir işlem yapılmamıştır. Deney grubuyla uygulanan aile rehberliği programının bitiminden sonra aynı ölçekler araştırma grublarına son test olarak tekrar verilmiştir. Deney ve kontrol grublarının ön test ve son test ölçümlerinden elde ettikleri puanlara Split plot desene uygun tekrarlanmış ölçümler için çift yönlü varyans analizi uygulanmış, analizlerin sonucunda, aile rehberliği programının anne babaların meslek gelişimi konusundaki bilgi düzeyleri ve çocuklarının meslek gelişimlerine yardımcı olmaya yönelik tutumları üzerinde etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to findout the effects of parental gu- diance program on the level of knowledge of parents about career deve- lepment and on their level of acceptance of the duty of helping their children for their career development. The subjects were consisted of the parents of children who were the first year students of Eryaman High School in Ankara. First of all. program was explained to the parents, then these who voluntered to participate in the program were designated as experimental group and the ones who didn't want to join the program consisted of the cont rol group. Each of the groups had 17 people, 12 of them mothers, 5 of them were fathers. Career Development Test and Career Development Attitude Inventory were given to the experimental and control groups before the experiment, then parental guidance program was implemen ted to the experimental group for 4 weeks. During the program, information about career development was given, the concept of ability, interests, work values and their relations to the career development were explained. Then it was discussed how parents could help their children career development. During this period, control group didn' receive any help related to this topic. After the parental guidance program was completed, same measurement instruments were given to the experimental and control groups as post- test. When the score received by the subjects from the pre-test and post- test were analysed with 2x2 Split Plot variance analysis, it was found that parental guidance program was effective on parents* informa tion level about career deelopment and on their level of acceptance of the duty of helping their children for their career development.