Alexandria (Mısır) kurtarma kazılarında ele geçen Knidos Amphora mühürleri ışığında Alexandria-Knidos ticari ilişkileri
Commercial relations between Alexandria-Cnidos according to the Amphora stamp finds from the Alexandria Salvation excavations
  1. Tez No: 516068
  2. Yazar: GÖKMEN ELMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Antik Çağda yapılan ticaretin önemli kanıtları olan amphoralar Hellenistik dönemin önde gelen şarap ve amphora üretici kentleri tarafından mühürlü olarak üretilmiştir. Hellenistik Dönem boyunca sistematik olarak amphora mührü kullanan kentlerden birisi de Knidos'dur. Akdeniz'in ve Karadeniz'in her noktasına şarap ve amphora içerisinde taşınan diğer ürünleri ihraç etmiş olan Knidos'un en önemli dış pazarlarından birisini de Alexandria oluşturmaktadır. CEAlex tarafından kent merkezinde yapılan kurtarma kazılarında ele geçen 225 adet Knidos kökenli amphora kulbu, iki kent arasındaki ticaretin değerlendirilmesi konusunda önemli bir materyal grubu oluşturmaktadır. Yapılan tez çalışması içerisinde bahsedilen mühürler ticari bir bakış açısı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Amphoras, the noteworthy evidence for the trade in antiquity, has been stamped by the leading amphora producer cities of the market all through the Hellenistic Age. Knidos is one of the cities which systematized stamping their amphoras and made it a long lasting tradition. All across the Mediterranean and in the Black Sea Region it is possible to find some proof for the trade activities of Knidos. Alexandria consists a great market for Knidian wine and other goods that were stored and transported in amphora in the Hellenistic Age. Therefore, the 225 Knidian stamped amphora handles found in Alexandria during the salvation excavations done by CEAlex were considered as a decent indicator for understanding the commercial relations between Knidos and Alexandria. In this theses, the material mentioned above were studied in an economic manner.