Electricity price forecasting using hybrid time series models
Hibrit zaman serisi modelleriyle elektrik fiyat tahmini
- Tez No: 516067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLAN YOZGATLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Rekabetçi piyasalarda saatlik elektrik fiyatlarının doğru öngörülmesi çok önemlidir. Karar vericiler doğru öngörülerden oldukça yararlanmaktadır. Elektrik depolanamadığı için talep ve arzda meydana gelen şoklar elektrik fiyatlarını etkilemektedir. Sonuç olarak elektrik fiyatları yüksek dalgalanma göstermektedir. Buna ek olarak birden fazla mevsimselliğe sahip olabilir. Bu sebeple geleneksel yöntemlerle öngörülerin doğru bir şekilde elde edilmesi güçtür. Bu çalışmada, Türkiye'deki saatlik elektrik fiyatlarının modellenmesi için SARIMA, TBATS ve yapay sinir ağları modelleri kullanılarak hibrit modeller oluşturulmuştur. Zaman serilerinde hem doğrusal hem de doğrusal olmayan yapılar bulunabilir. Bu nedenle, hibrit modeller öngörüde daha iyi sonuçlar verebilir. SARIMA ve TBATS modeller elektrik fiyatlarının doğrusal hareketini yakalamak için kullanılırken, serideki doğrusal olmayan yapıyı modellemek için sinir ağları kullanılmıştır. Elektrik talebi dışsal değişken olarak kullanılmıştır. Hibrit modellerin farklı kombinasyonları ve tekli modeller öngörü performansına göre karşılaştırılmıştır. Sonuçlara göre bir haftalık ve bir günlük öngörülerde hibrit modeller çoğunlukla tekli modellere göre daha iyi performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Accurate forecasting of hourly electricity price is very important in a competitive market. Decision makers highly benefit from accurate forecasting. Because electricity cannot be stored, shocks to demand or supply affect the electricity prices. As a result, electricity prices show high volatility. Additionally, it may have multiple levels of seasonality. Therefore, forecasting with conventional methods is very difficult. In this study, hybrid models are constructed with Seasonal Autoregressive Integrated Moving Average (SARIMA), TBATS and Neural Network models for the analysis of hourly electricity prices in Turkey. Time series can contain both linear and nonlinear patterns. Thus, using a hybrid model can give better results in forecasting. Both linear and nonlinear parts of the time series can be modeled by this approach. While SARIMA model and TBATS model are used to capture the linear behavior of the electricity price series. Neural Network is used to model the nonlinearity in the series.Electricity demand is used as exogenous variable. Different combinations of hybrid models and individual models are compared in terms of forecasting performance. The results indicate that mostly hybrid models outperform the individual models in one-week ahead and one-day ahead forecasting.