5 ve 6 numaralı Uşak şeriyye sicillerine göre Uşak'ta sosyal ve ekonomik hayat
Social and economic life of Uşak according to 5th and 6th Uşak şeriyye regi̇sters
- Tez No: 516072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADULLAH GÜLTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada XIX. yüzyılın son çeyreğine tarihlenen iki Şeriyye Sicili esas alınarak Uşak'ın söz konusu dönemdeki sosyal ve iktisadi hayatına dair değerlendirilmeler yapılmıştır. Çalışmaya kaynak teşkil eden sicil kayıtlarında toplamda 677 kayıt bulunmakla birlikte bunların çoğunluğu terekeye dair davalardır. Ayrıca vasi tayini, izinnameler, borç-alacak davaları, veraset ve vekâlet davaları, talak, nafaka talepleri gibi hususlar ağırlıklı olarak kayıtlardaki davalara konu olmuştur. Sicillerden medeni hukuka dair meseleler ile birlikte lakaplar, eşya isimleri, mahalle, köy adları gibi verilere de ulaşılmıştır. Osmanlı Sosyal Tarihi ile ilgili çalışmalarda Şeriyye Sicilleri ana kaynak olma özelliğine sahiptir. Böylesine mühim olan kaynaklar kaydedildikleri döneme dair sosyal, kültürel, hukuki, idari, ilmi, askeri yapısı hakkında birçok bilgi barındırır. Çalışmanın temel amacı Uşak'ın modernleşme döneminde sosyal ve ekonomik durumunun aydınlatılmasına katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the social and economic life of Uşak in the last quarter of the 19th century was assessed based on two Şeriyye Registers dated 1879-1883 and 1892-1896. There are a total of 677 entries in the registry which are the source of this study and most of them are about inheritances. Furthermore, appointment of guardianship, permits, suit for a debt, divorce suit, alimony, inheritance cases are also in court registers. Along with civil issues such as nicknames, daily properties, neighborhoods and village names have been obtained in this registers. One of the main sources of Ottoman Social History studies is the Şeriyye Registers. These records contain a lot of information about the social, cultural, legal, administrative, scientific, military structure of their period which was written. The main purpose of the study is to contribute to the illuminating of the social and economic situation of Uşak during the modernization period.