3,5,6 Numaralı Mühimme defterlerine göre Osmanlı Devletinde kültür ve sosyal hayat bakımından İstanbul'un yeri (H.926-974 / M.1520-1566)
According to the books Mühimme numbered 3,5,6 in the Ottoman Empire Istanbul's cultural and social life in terms of location (h.926-974 / m.1520-1566)
- Tez No: 345015
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İstanbul, altıyüz yıllık Osmanlı Devletine yaklaşık beş asır başkentlik yapan, bir çok açıdan dünyanın önde gelen en önemli şehirlerinden biridir. O, tarihi, mimari ve kültürel yapısıyla Osmanlı Devletinin şehircilik anlayışını en iyi biçimde ortaya koyan, çok kıymetli bir ecdat yadigârıdır. Osmanlı Devletinin her bakımdan en parlak, en ileri çağı olan 16. Yüzyılda İstanbul da altın çağını yaşamıştır. İstanbul?a altın çağını yaşatan, İstanbulu sayısız İslâm eserleriyle donatan lider ise Kanûnî Sultan Süleymandır. Kanûnî devrinde İstanbulun siyasi, ilmî ve içtimâî durumunu öğrenmeden, ne Kanûnî devrini, ne de İstanbulu târihî kimliği ile tanımak mümkün değildir. Bu çalışmamızla İstanbulu imâr ve ihyâ eden Kanûnîyi, onun devlet ve şehirleşme felsefesini ve İstanbulda yaşayan halkın dînî ve sosyal yapısını tahlîl edip ortaya koyduk. Araştırmamızda Kanûnînin hayatı ve şahsiyetini, devlet yapısını, İstanbul?un ilmî ve içtimâî durumunu ve 16. yüzyılın güzel İstanbulunu ana hatlarıyla inceledik. Bu araştırmamız sonucunda, İstanbul halkının hayatını kuşatan temel unsurun, İslâmiyet olduğunu; Kanûnî devrinde İstanbulun dünyanın en büyük, en güzel, en sağlıklı şehri, aynı zamanda da en büyük bir ekonomi, ilim, kültür ve siyaset merkezi olduğunu tesbit ettik. Yine o devirde, İstanbul halkının güçlü bir sosyal düzen içinde müreffeh ve mutlu bir hayat sürdüğünü tesbit ettik. Ancak üzüntü verici bir neticeyle de karşılaştık ki, o da Kanûnîlerin, Sinanların bizlere miras bıraktığı Cennet şehir İstanbulu gerektiği şekilde korumadığımız veya koruyamadığımızdır. Araştırmamız sırasında Başbakanlık Osmanlı Arşivi 3,5 ve 6 numaralı Mühimme Defterleri?nden, Kanûnî devrini anlatan tarih kitaplarından, İstanbula dâir yazılmış yerli ve yabancı araştırmacıların eserlerinden istifade ettik. Bugün Türkiye nüfûsunun beşte birini, ekonomik faaliyetlerin üçte birini bünyesinde barındıran, İslâm âleminin gözbebeği ecdat yadigârı İstanbul, bir İslâm şehri olarak Türkiye?nin bir numaralı câzibe merkezidir.
Özet (Çeviri)
İstanbul was the capital of the six hundred years old Ottoman Empire for abant five centuries . She, the best example about the perception of urbanization of the Ottoman Empire with historical, architectural and cultural structure, was a valuable heritage of our ancestors. 16th century was the golden age of Istanbul as it was for the Ottoman Empire with all aspects. Suleyman the Magnificent was the sultan who decorated Istanbul with islamic arts and durign his period she lived her glorious days. It is impossible to understand neither the historical identity of the reign of Suleyman nor Istanbul withouth learning the religious and social life in Istanbul during that period. By this modest work, we tried to analyse and disclose Suleyman the Magnificent who made Istanbul improved and invigorated, his philosophy of state, and urbanization, religious and social life of the people as well. In our research, we examined Suleyman?s life and personality, the religious and social life of Istanbul and old-beautiful Istanbul with main points. Finally, we concluded that İslam was the main element in the life of the people in Istanbul who was the biggest, the most beatiful, the most healthy city, at the same time, the biggest, economic, scientific, culturel and political centre in the world, during the reign of Suleyman, In the same era, we saw that the people of Istanbul were living happy and prosperous life in a strong social order. But we also faced with a sorrowful result that we have not protected beaty of the city, Istanbul, the heritage of Suleyman and Sinan as it needed to. Within researches, I tried to make use of Prime Ministry Ottoman Archives, the works about the reign of Suleyman, and the researches of foreigners and natives about Istanbul. Today, one-fifth of the population, and one-third of economic activities of Turkey are shellered by Istanbul, the centre of islamic world. The city belongs to all of us. Her protection must be our the most fundamental duty. We will be happy, if we inculcate historical consciousness and love of Istanbul into new generations.