Genç yetişkinlerde davranış yönetimi
Behavior management in young adults
  1. Tez No: 516073
  2. Yazar: MERVE GEYİK KARABİNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTMAN ERSANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı genç yetişkin bireylerde Davranışlarının Yönetimi ile ilişkili değişkenlerin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda uygun örnekleme grubuyla seçilen 199 (129 kadın, 70 erkek) katılımcı oluşturmuştur. Katılımcılar araştırma kapsamında geliştirilen Davranışların Yönünü Belirleme Ölçeğini ve sosyodemografik özelliklerini belirlemeye yönelik olarak kişisel bilgi formunu cevaplamıştır. Araştırma hipotezleri bağımsız örneklemler için“t”testi ve tek yönlü varyans analizi aracılığıyla test edilmiştir. Araştırma sonucunda kadınların duygusal davranış düzeylerinin erkeklerden daha yüksek olduğu bulunurken, duygusal davranış ile yaş ve medeni durum arasında anlamlı ilişkiye rastlanmamıştır. Akılcı davranış ile cinsiyet, yaş, medeni durum değişkenleri anlamlı farklılık göstermemiştir. Araştırma sonucuna uygun olarak araştırmacılara uygun önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the variables related to the Behavior Management in young adult individuals. For this purpose, 199 (129 woman, 70 man) participants were selected by appropriate sampling group. Participants answered the personal information form to determine the Behavior Orientation Scale and sociodemographic characteristics developed within the scope of the research. The research hypothesis was tested using t-test and one-way variance analys is for independent samples. As a result of research, it was found that women had higherlevels of emotional behavior than men, but no significant relationship was found between emotional behavior and age and marital status. Rational behavior, gender, age, marital status variables did not Show any significant difference. Appropriate suggestions have been made to the researchers in accordance with the results of the research.