Ortaçağda Doğu ve Batı dünyasının önemli kadınları
Women of the Eastern and Western world in the Middle Ages
  1. Tez No: 516124
  2. Yazar: SEDAT SAYIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SERDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tarih boyunca var olan toplumlarda kadın ve erkek cinsiyet ayrılıkları söz konusu olmuştur. Kadın bazı dönemlerde ve toplumlarda el üstünde tutularak hak ettiği değere sahip olmuş, bazılarında ise bir eşya gibi alınıp satılmıştır. Kadının Selçuklu Dönemin'deki ve Ortaçağ Avrupası'ndaki yeri ve önemi çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde kadınların İslamiyet öncesi ve sonrasındaki statülerinden bahsedilmiş, tarihsel süreçte üstlendiği sosyal ve siyasal rollere değinilmiştir. Birinci bölümde, Selçuklular Dönemi'nde kadın olgusu işlenmiş, döneme damga vuran on önemli kadın hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, Orta Çağ Avrupası'nda kadın olgusuna değinilmiş, dönemin önemli on kadın hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, there have been gender differences between men and women in existing societies. Depending on the periods and societies, women had the value what they deserved, however, in some cases they were bought and sold like articles. The topic of this study is the place and importance of women in the Seljuk period and in the Middle Ages in Europe. This study constitutes an introduction and two chapters. İn the introduction, the status of women in pre- and post-Islamic periods and their political and social roles in the historical process were discussed. In the first part, the importance women in Seljuk period was examined and 10 most important women was mentioned. In the second part, the status of women in the Middle Age in Europe was discussed and 10 most important women in that period were introduced.