Fatih William Döneminde İngiltere (1066 - 1087)
England in Period William the conqueror (1066 - 1087)
  1. Tez No: 516125
  2. Yazar: MURAT HANAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SERDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Fatih William Döneminde İngiltere (1066 – 1087) adlı yüksek lisans tez çalışmamızı hazırlama amacımız, bugüne kadar Orta Çağ Avrupa tarihinin en önemli kırılma noktalarından biri olan Vikinglerin/Normanların XI. yüzyılda İngiltere'yi işgal etmeleriyle beraber Orta Çağ'ın toprak ve idare sistemi olan feodaliteyi buraya getirmelerini ve aynı dönemde İngiltere'de yaşanan diğer gelişmeleri ele almaktır. Bilindiği gibi, kuzeyden Viking akınları, doğudan Macar istilaları ve güneyden Müslüman fetih hareketleriyle Orta Çağ Avrupası iyice zor durumda kalmış ve hem ekonomik hem de siyasal olarak pek çok problem yaşamıştır. Bu dönemde Fransa'nın kuzeyini yöneten ve Viking soyundan gelen Normandiya Dükü II. Guillaume (William), kendisine vaat edilmiş olan toprakları alamayınca, komşusu İngiltere üzerine bir sefere çıkmış ve bu bölgeyi işgal etmeyi başarmıştır. Ancak bölge işgal edildiği zaman buranın Fransa'daki gibi feodal sistemle yönetilmediğini fark etmiş ve Fransa'daki toprak ve idare sistemini buraya getirmeye çalışmıştır. Bunun için Orta Çağ tarihinin en önemli araştırma çalışması olan“Domesday Book”ya da“Domesday Survey”denilen bir çalışma başlatmış ve bu bölgeyi Avrupa'nın bir parçası hâline getirmiştir. Bu çalışmamızı yaparken öncelikle Normandiya Dükü II. Guillaume'nin ailesinden ve çocukluğundan bahsetmeye çalışıp daha sonra iktidara gelince İngiltere'ye olan ziyaretine değindik. Ardından İngiltere'yi zapt etmeye karar vermesiyle önce savaşı sonra da işgal hareketini ve boyutlarını ele aldık. En sonunda da Fatih William unvanını almasıyla beraber İngiltere'ye getirdiği yeniliklerden bahsedip İngiltere tarihine yapmış olduğu etkilerden söz ettik. Çalışmamızı yaparken öncelikle Anonim Ingulph Kroniği ile Anglo-Sakson Kroniği'ni inceledik. Daha sonra Douglas, Freeman, Tappan, Morris gibi araştırmacıların eserleri ışığında konuyu aydınlatmaya çalıştık. Böylece İngiltere Tarihi'nin kırılma noktası olan“Fatih William Dönemi”ni anlatmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Our purpose of preparing my master thesis work in England (1066 - 1087) in the period of William the Conqueror was one of the most important breakpoints of medieval European history until now to the XI of the Vikings/Normans to take over the Feudalism of the Middle Ages, which is the land and administrative system of the Middle Ages, along with the occupation of England in the XIst century, and to examine other developments in England during the same period. As is known, the Viking invasions from the north, the Hungarian invasions from the east and the Muslim conquest movements from the south, the Middle Ages Europe has been in a difficult situation and has had many problems both economically and politically. The Duke of Normandy Guillaume (William) II, who ruled the north of France during this period and descended from the Viking lineage when he could not take the promised land to him, his neighbor, England, came up with a chieftain and occupied it. However, when the region was occupied, it realized that this place was not governed by the feudal system as in France, and tried to bring the system of land and administration in France here. For this, he initiated a study called“Domesday Book”or“Domesday Survey”which is the most important research work of medieval history and made this region a part of Europe. In doing this, we first mentioned the Duke of Normandy Guillaume's II. family and childhood, and then to his visit to England when the government came. Then, after deciding to conquer England, we first dealt with the occupation movement and its dimensions after the war. In the end, we talked about the influences that made Britain history about the innovations it brought to England with the receipt of William the Conqueror. While our study, we first viewed the Anglo-Saxon Chronic with chronic Ingulph anonymous. Later we tried to illuminate the works of researchers such as Douglas, Freeman, Tappan, Morris. Thus, we tried to describe the“William the Conqueror Period”, the breaking point of the History of England.