Sosyal bilgiler eğitiminde okul deneyimi ve öğretmenlik uygulaması derslerinin takip süreci ve değerlendirme yöntemine ilişkin görüşler
Views about the follow-up period and assessment method of school experience and teaching practice courses in social studies education
- Tez No: 516123
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL SÜRMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Ülkemizde öğretmen olabilmek için 4 yıllık bir lisans eğitiminden geçmek gerekmektedir. Öğretmen adayları bu süreçte edindikleri bilgi ve becerileri ancak okul deneyimi ve öğretmenlik uygulaması dersleri ile okullarda etkin şekilde uygulama fırsatı bulmaktadır. Bu araştırmanın amacı; sosyal bilgiler eğitimde okul deneyimi ve öğretmenlik uygulaması derslerinin takip süreci ve bu derslerin değerlendirme yöntemine yönelik görüşleri anlamaktır. Nitel durum çalışması modelindeki bu araştırmada, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Bu araştırma, 2017-2018 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmiş ve araştırmanın çalışma grubunu Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı'nda görev yapmakta olan 5 öğretim elemanı ve bu programda öğrenim görmekte olan 6 sosyal bilgiler öğretmen adayı ile Samsun İli Atakum İlçesi'nde yer alan Atakent ve Bayındır Ortaokullarında görev yapmakta olan 6 uygulama öğretmeni olmak üzere toplamda 17 kişi oluşturmaktadır. Görüşme yönteminin kullanıldığı bu araştırmada, veri toplanma aracı olarak yarı yapılandırılmış sorular içeren 2 adet görüşme kılavuzu kullanılmış ve görüşmeler sonucunda ulaşılan veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmen adaylarınca okullarda gerçekleştirilmesi gereken etkinlikler hakkında uygulama öğretmenlerinin herhangi bir bilgisinin olmadığı ve bu çalışmaları sadece öğretim elemanları ile öğretmen adayları arasında bir faaliyet olarak gördükleri belirlenmiştir. Dosya düzenlemelerinin bu süreçte, öğretim elemanlarınca gerekli bulunduğu, uygulama öğretmenleri ve öğretmen adaylarınca gerekli bulunmadığı anlaşılmıştır. Okul deneyimi ve öğretmenlik uygulaması derslerinin değerlendirme yönteminde bir standart olmadığı, not verme konusunda sorumlularına oldukça esneklik sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, a 4-year-long undergraduate education is required to be a teacher. Prospective teachers can only apply the information and skills they gain during this process through school experience and teaching practice courses in schools. The purpose of this study is to describe the follow-up process of school experience and teaching practice courses in social studies education and to find out the views about the method of assessing these courses. In this study, which has a qualitative case study model, one of the purposive sampling methods, criterion sampling method, was used. This study was conducted during the 2017-2018 Academic Year and the study group consists of a total of 17 individuals, 5 instructors working at Ondokuz Mayıs University, Faculty of Education, Department of Social Studies Teaching, 6 prospective teachers studying in this program and 6 practice teachers working at Atakent and Bayındır Secondary Schools of İlkadım town of Samsun province. In this study, which used interview method, 2 interview guides including semi-structured questions were used as data collection tool and the data reached as a result of the interviews were analyzed with descriptive analysis methods. As a result of the study, it was found that practice teachers did not have any information about the activities that prospective teachers had to carry out in schools and they considered that these activities were only between instructors and prospective teachers