CUT and fill üretim yöntemi uygulayan yeraltı altın madenlerinde sığınma istasyonu kurulması parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the refuge chamber installation parameters at underground gold mines which applies CUT and fill production method
  1. Tez No: 516142
  2. Yazar: ÖMÜR SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN URAZ, PROF. DR. TURGAY ONARGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde kes doldur (cut and fill) üretim yöntemi uygulayan yeraltı altın madenlerinde sığınma istasyonu kurulması için gereken parametreler değerlendirilmiştir. Sığınma istasyonu kurulmasında göz önüne alınması gereken parametreler ve bu parametrelere ek olarak yapılması gerekli altyapı çalışmalarına değinilmiştir. Kurulan sığınma istasyonunun, maden işletmesinin acil durum planına eklenerek acil durum planının revize edilmesi, bu konuda personelin bilgilendirilmesi sonucunda yeraltı çalışma ortamlarının daha güvenilir hale getirilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, parameters of refuge chamber installation at underground gold mines which applies cut and fill production methods are evaluated. Parameters that must be taken into consideration for the installation of refuge chamber and additionally necessary underground works are also evaluated. Emergency plan will be revised by the addition of the installed refuge chamber. After employees are informed about new emergency system, it is planned to get underground work places will be more safe work environment.