Üniversite öğrencilerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve kardiyovasküler risk faktörleri bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of healthy lifestyle behaviors and knowledge levels of cardiovascular risk factors of university students
- Tez No: 516141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Üniversite Öğrencilerinin Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları ve Kardiyovasküler Risk Faktörleri Bilgi Düzeylerinin Belirlenmesi Çalışma üniversite öğrencilerinin sağlıklı yaşam biçimine yönelik davranışlarını ve kardiyovasküler risk faktörlerine ilişkin bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Ufuk Üniversitesinin Hukuk Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Tıp Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Hemşirelik Yüksekokulunda kayıtlı 3488 öğrenci oluşturmuştur. Yapılan hesaplama sonucunda % 95 güven aralığında alınması gereken minimum örneklem sayısı 608 olarak tespit edilmiştir. Çalışma 2017-2018 yılı güz ve bahar dönemlerinde yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları II (SYBD II) Ölçeği, Kardiyovasküler Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi (KARRİF BD) ölçeği ve demografik veri toplama formu kullanılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin; yaş ortalamasının 22.7± 2.4, %58.9'unun kadın olduğu, %70.9'unun ilde yaşadığı, %85.5'inin herhangi bir hastalığı olmadığı, %55.6'sının geliri giderden fazla olduğu, %53.5'inin ailesi ile birlikte kaldığı, %7.4'ünün sağlık güvencesi olmadığı belirlendi. Öğrencilerin SYBD II ölçek puan ortalamaları 124.0±17.4, manevi değişimin en yüksek alt boyut puanını, fiziksel aktivitenin en düşük ölçek alt boyut puanını aldıkları bulundu.
Özet (Çeviri)
Determination of Healthy Lifestyle Behaviors and Knowledge Levels of Cardiovascular Risk Factors of University Students The study was conducted descriptively to examine of university students healthy lifestyle behaviors and the knowledge levels of cardiovascular risk factors. The universe of the study was included 3488 students who were enrolled in the Faculty of Science and Letters, Faculty of Education, Faculty of Law, Faculty of Economics and Administrative Sciences, Faculty of Medicine and School of Nursing of Ufuk University. As a result of calculations, minimum sampling to be set by 95% reliability was determined as 608 individuals. The study was conducted during the fall and spring semesters of 2017-2018. Healthy Life Style Behavior II (HLSB II) scale, Cardiovascular Disease Risk Factors Knowledge Level (CARRF-KL) scale and demographic data collection form were used to collect the data. It was determined that 58.9% of the students participating in the study were women, 53.5% of them were living together with their families, 7.4% of them did not have health insurance, 70.9% of them were living in the city, 85.5% of them had no chronic illness and the average age of sampling was 22.7 ± 2.4%. The mean score of students' HLSB II was 124.0 ± 17.4, the highest score was found to be spiritual change subscale and the lowest score was taken from physical activity subscale.