Okul öncesi eğitim yapılarında tasarım kriterlerinin değerlendirilmesi - Konya örneği
Evaluation of design criteria in pre-school education structures - Konya examination
  1. Tez No: 516153
  2. Yazar: SUNA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı; 36-66 ay aralığındaki çocuklara eğitim veren bağımsız okul öncesi eğitim yapılarının tasarlanmasında dikkat edilmesi gereken tasarım kriterlerinin önemini ve mevcut yapıların kriterlere uygunluğunu öğretmen ve yönetici görüşlerine göre tespit etmektir. Araştırmada, literatürde yer alan çalışmalar, yönetmelik ve standartlar incelenerek çeşitli kategoriler altında toplanan 79 tasarım kriterinin yer aldığı öğretmen/yönetici anketi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Meram, Selçuklu ve Karatay ilçelerindeki basit tesadüfî (random) örnekleme yöntemiyle seçilen 17 resmi ve özel anaokulu oluşturmaktadır. Bu kurumlarda görev yapan 158 öğretmen ve yönetici anket çalışmasına katılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Öğretmen ve yöneticilerin okul öncesi eğitim yapılarındaki tasarım kriterlerine göre çalıştıkları anaokullarını değerlendirmeleriyle yapılardaki yetersizlikler ortaya konulmuştur. Ayrıca tasarım kriterlerinin kullanıcıların görüşlerine göre; tamamının“önemli”olduğu görülmüştür. Bu araştırmadan çıkan sonuçlar doğrultusunda, bundan sonra yapılacak tasarımlarda öğretmen, yönetici ve geleceğin mimarı çocukların daha elverişli mekânlar kullanabilmeleri için; nasıl planlamalar yapılacağına yol gösterecek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; To determine the importance of the design criteria that should be considered in designing independent pre-school education that give education to children between 36-66 months and to comply with the criterias of existing structures according to the opinions of teachers and administrators. In the study, the studies, regulations and standards in the literature were examined and the teacher / manager questionnaire where 79 design criteria were collected under various categories was used. The sample of the work constitutes 17 formal and special kindergartens selected by the simple random sampling method in the districts of Meram, Selcuklu and Karatay of Konya Provincial Directorate of National Education. 158 teachers and administrators working in these institutions participated in the survey. The obtained data were statistically analyzed in the SPSS program. The inadequacies of the teachers and administrators are evaluated by evaluating the kindergartens in which they work according to the design criteria in preschool education structures. Also according to the users' opinions of the design criteria; it seems that the whole is“important”. In line with the results of this research, in order to be able to use more suitable places for the teachers, administrators and future architect children in the designs to be made thereafter, suggestions have been made on how to make plans.